ΚΑΡΙΜ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

Το Ιράν ήταν καλύτερο, χάνοντας πολλές κλασικές ευκαιρίες και βρήκε το γκολ-λύτρωση στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και κέρδισε 0-2 την Ουαλία για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ 2022. Στο 68ο λεπτό πέρασε ως αλλαγή ο επιθετικός της Ομόνοιας Καρίμ Ανσαριφάρντ!

Το παιχνίδι στο «Ahmad bin Ali Stadium» είχε επί της ουσίας χαρακτήρα «do or die» και για τις δύο ομάδες. Η Ουαλία προερχόταν από την ισοπαλία (1-1) με τις ΗΠΑ, ενώ το Ιράν από τη βαριά ήττα (6-2) από την Αγγλία στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Να σημειωθεί πως στην αρχική ενδεκάδα του Ιράν βρέθηκαν για δεύτερο σερί ματς και οι δύο παίκτες της ΑΕΚ, Μιλάντ Μοχαμαντί και Εχσάν Χατζισαφί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και αρκετούς ανοιχτούς χώρους.

Το Ιράν δεν έδειξε διόλου επηρεασμένο από την «εξάρα» που…έφαγε από την Αγγλία στο πρώτο του παιχνίδι στο Μουντιάλ, ωστόσο η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ήταν για τους Ουαλούς.

Στο 12΄ ο Ρόμπερτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Μουρ να πιάνει την προβολή και τον Χοσεϊνί να αποκρούει ενστικτωδώς διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ακυρώθηκε – μέσω VAR– γκολ του Ιράν

Η «απάντηση» του Ιράν ήρθε στο 17΄. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση και πάσα του Αζμούν, ο Γκολιζαντέχ σκόραρε, ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε μέσω του VAR αφού ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός του ματς άρχισε σταδιακά να πέφτει.

Η Ουαλία είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι δύο ομάδες αλληλοεξουδτερώθηκαν χωρίς να απειλούν.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ημιχρόνου ο Αζμούν δεν κατάφερε να πιάσει την προβολή από το ύψος του πέναλτι μετά από ωραίο γέμισμα του Εζατολάχι.

Απίστευτο διπλό δοκάρι (!) για το Ιράν

Σούπερ (διπλή) ευκαιρία για την ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ να ανοίξει το σκορ στο 52΄.

Έπειτα από έξοχη – κάθετη - πάσα του Χατζισαφί στο κενό χώρο που «τρύπησε» την άμυνα των Ουαλών, ο Αζμούν μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκολιζαντέχ έπιασε το φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι, στο καπάκι ο Αζμούν να μην βρίσκει στόχο με κοντική κεφαλιά και την Ουαλία να γλιτώνει ως εκ θαύματος την παραβίαση της εστίας της.

Στο 68΄ο άλλοτε…δικός μας, Καρίμ Ανσαριφάρντ πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι αντί του Αζμούν και μετρά συμμετοχές σε τρία Μουντιάλ!

Νέα χαμένη ευκαιρία για το Ιράν στο 73΄μετά από πλασέ του Εζατολαχί έξω από την περιοχή που έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Χένεσι.

Στο 83΄ήταν η σειρά των Ουαλών να απειλήσουν με ένα μακρινό σουτ του Ντέιβις που έδιωξε εντυπωσιακά ο Χοσεϊνί.

Αποβολή του Χένεσι

Στο 86΄το Ιράν έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα αποβολή του Χένεσι που πήγε άτσαλα και «γκρέμισε» εκτός περιοχής τον Ταρεμί. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον κίπερ του Ιράν, ωστόσο αφού πήγε στο VAR άλλαξε απόφαση κι έβγαλε από το τσεπάκι την κόκκινη κάρτα.

Νέα χαμένη ευκαιρία για το Ιράν με σουτ του Τοραμπί έξω από την περιοχή που έφυγε ελάχιστα εκτός εστίας στο 88΄.

Δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Στο 98΄ο Τσεσμί βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 100΄ ο Ρεζαιάν με υπέροχη λόμπα στο τετ α τετ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο διαιτητής Μάριο Εσκομπάρ (Γουατεμάλα) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ρόντον, Χένεσι, Ρεζαεϊάν, Τζαχανμπάκς.

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Χένεσι, Ουίλιαμς, Μέπαμ, Ντέιβις, Ροντόν, Ράμσεϊ (87΄Γουόρντ), Γουίλσον (58λ΄Τζέιμς), Μπέιλ, Αμπαντού (77΄Άλεν), Ρόμπερτς (57΄Τζόνσον), Μουρ.

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Χοσεϊνί, Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί (77΄Τοραμπί), Μ.Χοσεϊνί, Νουρολαχί (78΄Τσεσμί), Ρεζαεϊάν, Γκολιζαντέχ (77΄Τζαχανμπάκς), Αζμούν (68΄Ανσαριφάρντ), Ταρεμί.