Jj

Η Πορτογαλία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στη Νιγηρία του Ουζόχο που έπαιξε βασικός έχοντας και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες, νίκησε με 4-0. Ο χαφ της Γιουνάιτεντ σκόραρε δις και καθάρισε από ημίχρονο το φιλικό, ενώ ο Ράμος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του σκοράροντας ένα τέρμα και φτιάχνοντας άλλο ένα.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πήρε έξτρα ψυχολογία και ώθηση ενόψει της έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί όπου στην πρεμιέρα θα κοντραριστεί με την Γκάνα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα της Πορτογαλίας στο παιχνίδι αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχε βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν το 9ο λεπτό με τον Νταλό να «σερβίρει» και τον Μπρούνο Φερνάντες να εκτελεί για το 1-0 των Ιβήρων. Ο Φέλιξ στο 21’ απείλησε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με την ομάδα του Σάντος να κερδίζει πέναλτι στο 35’. Ο Φερνάντες το μετέτρεψε σε γκολ, το οποίο ήταν το δεύτερο προσωπικό του στο παιχνίδι και συνολικά για την ομάδα του για το 2-0 του ημιχρόνου.

Οι αλλαγές του Σάντος και το γεγονός πως οι Πορτογάλοι θέλησαν να… χαλαρώσουν και να μη βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά, έριξαν αισθητά τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Νιγηρία, απειλώντας αρχικά με τον Τσουκουέζε στο 72’ και κερδίζοντας οκτώ λεπτά μετά πέναλτι, το οποίο δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Ντένις. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι Αφρικανοί το έκαναν οι Πορτογάλοι στα… καπάκια, με τον Γκονσάλο Ράμος να γράφει το 3-0 στο 82ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Ζοάο Μάριο στο 84’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0.

Ο Ετέμπο του Άρη μπήκε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό, ενώ «κιτρινίστηκε» στο 81’.