ΣΔ

Ασόβαρη η Εθνική, πλήρωσε τα λάθη της, αλλά γλίτωσε στο φινάλε τη φιλική ήττα (2-2) από τη Μάλτα! Η Ελλάδα μπορεί να προηγήθηκε με τον Μπακασέτα, αλλά συνολικά είχε κακό πρόσωπο στο φιλικό που διεξήχθη στη Βαλέτα, έβγαλε αμυντικά και δημιουργικά ζητήματα και είδε τους γηπεδούχους να φέρνουν «τούμπα» το σκορ.

Ωστόσο, γλίτωσε με γκολ του Φούντα στο 86ο λεπτό τη φιλική ήττα, με τη συνολική εικόνα της «γαλανόλευκης» να είναι τουλάχιστον προβληματική.

Με την Ουγγαρία παίζει σε νέο φιλικό την Κυριακή η Ελλάδα, με την Ιρλανδία την ίδια ημέρα η Μάλτα .

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-2-3-1 κατέβασε την Ελλάδα ο Γκουστάβο Πογέτ. Στο τέρμα επιλέχτηκε ο Πασχαλάκης, με Ρότα δεξιά, Γιαννούλη αριστερά και Τζαβέλα-Χατζηδιάκο στα στόπερ. Στα χαφ Σιώπης, Μάνταλος και ο Μπακασέτας δεκάρι, ενώ στα άκρα της επίθεσης βρέθηκαν οι Χατζηγιοβάνης και Πέλκας. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ιωαννίδης.

Το ματς
Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τη Μάλτα να είναι εκείνη που απειλούσε περισσότερο. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 10ο λεπτό όταν ο Μπονγκ έκανε την σέντρα-σουτ, με τον Ντεγκαμπριέλε να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει, δεχόμενος την πίεση από την άμυνα της Εθνικής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τεουμά έκανε ένα διαγώνιο σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε με τις γροθιές. Η Ελλάδα δεν απειλούσε και δεν έδειχνε το καλύτερό της πρόσωπο, ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί με γκολάρα του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πέλκας έκανε την πάσα και ο 29χρονος με φοβερό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Ο Χατζηγιοβάννης στο 44’ βρήκε και εκείνος δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ. Μέχρι το σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).