σδσ

Έχοντας την ολοκληρωτική κατοχή κόντρα στην Δόξα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0 στην Περιστερώνα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος και μείωσε εκ νέου την διαφορά του από τις πρώτες θέσεις, πετυχαίνοντας την 5η σερί του νίκη στο πρωτάθλημα!

Οι Γαλαζοκίτρινοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος, με τον Μαρκίνιος να είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης. Δημιούργησε φάσεις, κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ, το οποίο χάρισε και την νίκη στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας ήταν φτωχός, με την Δόξα να απειλεί στο 60ο λεπτό με τον Μπένι, όταν έχασε κλασσική ευκαιρία. Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Εφραίμ σε σουτ στην κίνηση, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Σισκόφσκι, ο οποίος εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα.

Στα αρνητικά του αγώνα ο μυικός τραυματισμός του Τσεμπάκ, που ανάγκασε τον Μιλόγεβιτς να χρησιμοποιήσει ως δεξί μπακ τον Σατσιά. Παράλληλα οι Βιγιαφάνιες και Γουίλερ συμπλήρωσαν κάρτες και χάνουν έναν από τους επόμενους δύο αγώνες. Είτε με την Ομόνοια, είτε με την Νέα Σαλαμίνα.

Όσον αφορά την βαθμολογία, ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έπεσε προσωρινά στην 4η θέση μετά την νίκη της ΑΕΚ, ανέβηκε ξανά στην 3η με 25 βαθμούς. Πλέον βρίσκεται ξανά στο -1 από τον Άρη κα στο -5 από την πρώτη Πάφο.

Η βαθμολογία:

σδ

17' Σουτ του Ασαμόα, πολύ εκτός η μπάλα.

21' Σέντρα σουτ του Κοβάσεβιτς, εκτός η μπάλα.

26' Ο Μαρκίνιος βρήκε εξαιρετικά τον Βιγιαφάνιες, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Σισκόφσκι να διώχνει σε κόρνερ.

27' Σουτ του Βιγιαφάνιες, εκτός η μπάλα.

29' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος μπαίνει στην περιοχή, ο Μάριος Στυλιανού είχε απλωμένο το πόδι, ανατρέποντας τον Βραζιλιάνο!

33' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μαρκίνιος!

σδ
σδ

38' Γύρισμα του Μαρκίνιος, η μπάλα φεύγει παράλληλα

43' Ο Σαρφό βρήκε κάθετο τον Δώνη, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει εκτός.

σδσ

47' Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος. Ο Δώνης ελίχθηκε εξαιρετικά απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο από τα πλάγια, έβγαλε αμέσως την σέντρα, με τον Κβιλιτάια να πιάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.

60' Σέντρα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ,ο Σαντίκ κατέβασε με τον κεφάλι στον Μπένι, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Χριστοδούλου!

75' Απίστευτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Γουήλερ από τα πλάγια βρήκε εξαιρετικά τον Γιώργο Εφραίμ, ο οποίος αμέσως έπιασε το σουτ και τον Σισκόφσκι να πετάγεται εξαιρετικά διώχνοντας σε κόρνερ!

90+3' Σουτ του Τιντζανί, κανένα πρόβλημα για τον Χριστοδούλου.

Δόξα(Ρικάρντο Τσέου):Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Ιωσηφίδης, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόμπτζικ.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Τιτζιανί, Καραμανώλης, Ρονταλέγκα, Σιαθάς, Αμντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ναγκάρ, Μέσκα, Καργκμπό.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Χριστοδούλου, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Δώνης.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος