ασα

Με μοναδικό σκόρερ τον Ομρί Άλτμαν η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει δύσκολα την ΑΕΛ με 1-0 στην Αρένα και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας ρίχνοντας τον ΑΠΟΕΛ στην τρίτη θέση, όποιος αγωνίζεται στις εφτά με την Δόξα.

Πολύ καλύτερη η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να έχει κι αυτή τις δικές τις φάσεις χωρίς όμως να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίκτυα.Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποβολή του Τσέντομιρ Γιανέφσκι στο 14ο λεπτό μετά από διαμαρτυρία για φάουλ που δόθηκε εναντίον της ομάδας του

Η κάρτα ήταν απευθείας κόκκινη κάτι που σημαίνει ότι χάνει τους επόμενους αγώνες με ανόρθωση και Απόλλωνα

Η βαθμολογία:

ασα

2' Εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Γκιούρτσκο, ο Μπέκερ διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

8'  Κεφαλιά του Ράφα Λόπες, κανένας κίνδυνος για την ΑΕΛ.

14' Κόκκινη κάρτα στον Γιανέφσκι! Φάουλ του Άλτμαν στον Σάντος, με τον τεχνικό της Λεμεσιανής ομάδα να διαμαρτύρεται έντονα, κάτι που έφερε την αποβολή του!

αα

24' Σέντρα του Ροσάλες, ο Γκιούρτσκο του σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να σταματάει το κάθετο δοκάρι της ΑΕΛ. Στην συνέχεια καταλογίστηκε φάουλ του Λόπες πάνω σε αμυντικό της ΑΕΛ.

35' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Εκτέλεση φάουλ από τον Γκιούρτσκο, ο Ράφα Λόπες πετάγεται πιο ψηλά από όλους, όπου με κεφαλιά νίκησε τον Μπέκερ για το 1-0!

37' ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής έλεγξε την φάση και αποφάσισε ότι ο Λόπες ήταν εκτεθειμένος.

ασα

38' Σουτ του Μπεραχίνο, εκτός η μπάλα.

39' Ωραία ανάπτυξη των παικτών της ΑΕΛ, με τον Τσιμπόλα να δοκιμάζει το συρτό σουτ και τον Πίριτς να αποκρούει εύκολα την μπάλα

45+2' Γύρισμα του Κατσανίκλιτς στον Μπεραχίνο, με τον Πίριτς να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.

59' Μακρινό σουτ του Λέδες, κανένας κίνδυνος.

60' Μέσα ο Τρισκόφσκι, ο οποίος αντικαθιστά τον Ασάντε.

61' Η ΑΕΛ απειλεί με τον Κάσας αυτή την φορά, χωρίς να γίνεται επικίνδυνος.

65' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Ωραία αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Άλτμαν από πλάγια θέση να επιχειρεί το σουτ, την μπάλα να χτυπάει σε αμυντικό της ΑΕΛ, καταλήγοντας στο πλεκτό του Μούριελ Μπέκερ!

80' Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ, μετά από μονομαχία του Μιλίτσεβιτς με τον Μπάστος εντός περιοχής!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο, Άλτμαν, Ασάντε.

Στον πάγκο οι: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Ρομό, Τρισκόφσκι, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ανδρέου.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι):  Μούριελ, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Σάντος, Μακρής, Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου, Σις.

Στον πάγκο: Φερνάντες, Κυριάκου, Φραντζής, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Ανδρέου, Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος