4

Η Νάπολι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της μέσα στο 2022 με την ενδέκατη σερί νίκη στη Serie A, ύστερα από το 3-2 επί της Ουντινέζε που της διασφαλίζει απόσταση από τους διώκτες της.

Η Νάπολι έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά έφυγε νικήτρια με 3-2 από το "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα" κόντρα στην Ουντινέζε για τη 15η αγωνιστική της Serie A, που την αφήνει σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Αυτή ήταν η ενδέκατη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για το σκουντέτο.

Οι "παρτενοπέι" είχαν μεγάλη κατοχή μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Βίκτορ Όσιμεν όμως δεν έχει αντίπαλο και στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το ένατο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, που τον αφήνει στην κορυφή της λίστας των σκόρερ.

Ο Πιοτρ Ζιελίνσκι με υπέροχο γκολ έκανε το 2-0 στο 31' και μαζί με το τέρμα του Έλιφ Έλμας στο 58', η νίκη έμοιαζε να "κλειδώνει". Η χαλάρωση των παικτών του Λουτσιάνο Σπαλέτι παραλίγο να κοστίσει, αφού δύο αλλαγές της Ουντινέζε, ο Ίλια Νεστορόβσκι και ο Λάζαρ Σάμαρτζιτς μείωσαν σε 3-2 μέχρι το 82ο λεπτό, όμως οι βαθμοί κατέληξαν στους "παρτενοπέι".

Πηγή: sports24.gr