2

Στο πρώτο παιχνίδι του Κωνσταντίνου Μακρίδη στον πάγκο της ομάδας ο Απόλλων επικράτησε 2-0 του Ακρίτα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σκόραραν για την ομάδα της Λεμεσού οι Ζράντι από το σημείο του πέναλτι και ο Ιωάννης Πίττας. Ο Απόλλων έπαιξε το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Ρέθιο στο 37'.

Ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες ύστερα από 4 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και με το τρίποντο ανέβηκε στην 4η θέση με 19 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ που έχει αγώνα λιγότερο.

Στον πάτο της βαθμολογίας ο Ακρίτας με 4 βαθμούς.

Έναρξη στο παιχνίδι!

7' Πρώτη τελική στο παιχνίδι, σουτ του Σαραβάνια πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

11' Σουτ του Ζράντι από ύψος της περιοχής,η μπάλα κατευθείαν στον Περντρέου.

-22' Διπλή φάση ο Απόλλωνας με σουτ του Ζράντι το οποίο σταμάτησε στον Ντραμέ ενώ στην εξέλιξη ο Πίττας σούταρε έξω.

-Οι παίκτες του Απόλλωνα ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ντραμέ, η φάση εξετάστηκε και από το VAR. Συνεχίζεται το ματς.

-24' Χέρι του Καραγιάννη και πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα μέσω VAR και μετά από on field review

-27' 1-0  ο Απόλλων με τον Ζράντι.

-29' 2-0 ο Απόλλων με τον Ιωάννη Πίττα. Με ωραίο πλασέ εντός περιοχής.

-37' Κόκκινη κάρτα στον Ρέθιο. Στο κέντρο του γηπέδου έκανε ένα αχρείαστο και βίαιο φάουλ στον Αραούχο. Αρχικά δέχτηκε κίτρινη όμως μετά την παρέμβαση του VAR ο διαιτητής επανήλθε ακυρώνοντας την κίτρινη και αποβάλλοντας τον Ισπανό. Εντελώς αψυχολόγητη ενέργεια από τον Ρέθιο.

-39' Κεφαλιά του Αλεσάμι από ευνοϊκή θέση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

53' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα ο Πίττας έδωσε στον Βα ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει.

62' Κεφαλιά του Βα ύστερα από μπαλιά του Χαμάς, εύκολα ο Περντρέου.

63' Σουτ του  Ελ Τζεμιλί, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

65΄Στην αντεπίθεση ο Πίττας, κάνει το σουτ σε σώματα η μπάλα.

66' Καλή στιγμή για τον Ακρίτα σουτ του Άμπραχαμ, μόλις έξω.

71' Κλασσική ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Εντελώς μόνος ο Πίττας δεν μπορεί να νικήσει τον Περντρέου.

72' Ξεκάθαρη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Γιοβάνοβιτς σταμάτησε τον Γαβριήλ στο τετ α τετ.

90+2 Σουτ του Γαβριήλ, πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

Τέλος αγώνα.

Απόλλων: Α.Γιοβάνοβιτς, Β.Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Ονγκέντα, Ρέθιο, Βα, Χαμάς, Χάμπος, Αλεσάμι, Μαυρίας, Ζράντι.

2

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊμπερνς, Αρτυματάς, Νταμπό, Ίλιεφ, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Σαχάρ, Γιόστεν, Χέντι.

Ακρίτας: Περντρέου, Κόρατς, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Βαράντα, Βάσου, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραουχο.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πάζαρος, Παουγκέν, Σουλειμάν, Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φαουριέλ, Ραμίρες, Πική

Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος