δσδσδ

Με μοναδικό σκόρερ τον Μουσταφά Νάμε, η Πάφος κέρδισε την Ανόρθωση με 1-0 και συνεχίζει την τρελή της πορεία στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, έχασε κλασσικές ευκαιρίες, με την Πάφο να απαντάει με 2 δοκάρια και στην τρίτη της ευκαιρία να βρίσκει το γκολ, μετά από σουτ του Ικόκο και προβολή του Νάμε για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση έψαξε το γκολ, αλλά η Πάφος έκλεισε σωστά τους χώρους της, χωρίς να δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του Μουνιόθ να βρει το πολυπόθητο γκολ.

Μετά την σημερινή της νίκη η Πάφος έφτασε τους 29 βαθμούς και άφησε στο -7 τον Άρη, ο οποίος έχει έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία της να μπεί στην εξάδα, μένοντας στην 7η θέση με 14 βαθμούς.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

σδσδ

12' Σέντρα στην περιοχή της Πάφου, με τον Νιγκά να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

24' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Νιγκά ντρίπλαρε αμυντικό της Πάφου, έδωσε στον Σαμπό, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντράγκομιρ! Στην συνέχεια  από κοντά ο Ουαρίς έστειλε την μπάλα με σουτ πάνω στο Άντος!

27' Σουτ του Σεμέδο, από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει εκτός.

32' Σουτ του Ουαρίς, κανένας κίνδυνος.

36' Εκτέλεση φάουλ του Κίκο, πολύ ψηλά η μπάλα.

38' Δοκάρι! Μπαλιά στον Αμπντουραχίμι, ο οποίος έκανε το ευθύβολο σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Λόρια!

42' Δοκάρι ξανά για την Πάφο! Εκτέλεση κόρνερ, προς τον Μπάιριτς, ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το σουτ, με τον Λόρια να αγγίζει την μπάλα, η οποία χτύπησε και στο δοκάρι και κατέληξε εκτός.

45+1' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0! Σουτ του Ικόκο, ασταθές απόκρουση από τον Λόρια, ο Μουσταφά Νάμε μπήκε στην φάση και από κοντά με σουτ έκανε το 1-0!

61' Σουτ του Μηνά Αντωνίου στην Κίνηση, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

63' Ωραίος συνδιασμός των παικτών της Πάφου, με τον Ικόκο να αλλάζει εξαιρετικά την μπάλα με τον Αμπντουραχίμι, ο οποίος επιχείρησε το πλασέ, το οποίο απέκρουσε ο Λόρια.

71' Κεφαλιά του Τάνκοβιτς, λίγο εκτός η μπάλα.

90+1' Μακρινο σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα λίγο εκτός

Χένινγκ Μπεργκ(Πάφος): Aντός, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Χότσκο, Μπεσάρτ, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Σεμέδο, Τάνκοβιτς.

Στον πάγκο: Οιέρ, Παλάσιος, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Χέστατ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πελάζιο, Ταβάρες, Ζοάο Πέδρο

Τσίσκο Μουνιόθ(Ανόρθωση): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Ουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Νινγκά, Χάρογιαν, Πάντσεον, Κορρέα, Ιωάννου

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Φερέιρα, Παρούτης, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς