2

Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να σκοράρει δις στο πρώτο μέρος και την αμυντική γραμμή της να αντέχει παρά την ασφυκτική πίεση της Τότεναμ στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-1 στο Βόρειο Λονδίνο και έμεινε ζωντανή στη μάχη της τετράδας.

Σε ένα από τα πλέον συναρπαστικό ματς που έχουν λάβει χώρα στη φετινή Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ και όχι μόνο πανηγύρισε την πρώτη φετινή εκτός έδρας επιτυχία της στο πρωτάθλημα (2 ισοπαλίες - 3 ήττες ο μέχρι πρότινος απολογισμός της) αλλά πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα και να αγωνιστεί και τη νέα σεζόν στο Champions League.

Το ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε φουριόζα στο αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα επτά λεπτά απείλησε δις με τον Ντάργουιν Νούνιες (στην πρώτη φάση απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λορίς και στη δεύτερη η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι), με την κυριαρχία της στο χορτάρι να επισφραγίζεται στο 11ο λεπτό.

Ο Ρόμπερτσον έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Νούνιες υποδέχτηκε εξαιρετικά τη μπάλα, για να τροφοδοτήσει έξυπνα τον Σαλάχ και τον Αιγύπτιο να γυρίζει με τη μία το σώμα του, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Λορίς (0-1).

Αυτό ήταν το γκολ Νο 125 για τον Σαλάχ στην Premier League (έφτασε τον Νικολά Ανελκά, μόνο 16 παίκτες έχουν πετύχει περισσότερα στην ιστορία της διοργάνωσης), με τους ρεντς να προηγούνται μάλιστα για πρώτη φορά σε φετινό εκτός έδρας αγώνα τους στο πρωτάθλημα.

Στο 15ο λεπτό η Τότεναμ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της και ήταν διπλή, με τη μπάλα να σταματάει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λίβερπουλ μετά από σέντρα του Κέιν και κακή εκτίμηση της φάσης από τον Άλισον και στην εξέλιξη της φάσης ο Βραζιλιάνος κίπερ να αποκρούει το σουτ του Χόιμπιεργκ.

Η φάση αυτή έδωσε ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους που ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο αλλά και τις περισσότερες μονομαχίες, όμως δεν βρήκαν στο καλό τους διάστημα τη μεγάλη φάση και στο 40' δέχτηκαν δεύτερο γκολ.

Προήλθε μάλιστα από παιδαριώδες λάθος του Ντάιερ που μετά από βολέ του Άλισον πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Σαλάχ να παίρνει τη μπάλα και να μπαίνει στην περιοχή, για να νικήσει τον Λορίς με σκαφτό πλασέ και να γράψει το 2-0 για τους κόκκινους, με το αποτέλεσμα αυτό να μένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

H έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Τότεναμ να σφυροκοπεί την κόκκινη εστία και να έχει περισσότερες τελικές στα πρώτα έξι λεπτά (4) σε σύγκριση με όσες είχε σε όλο το πρώτο μέρος (3), με κορυφαία το πλασέ του Πέρισιτς από το ύψος της μικρής περιοχής που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δεν μπόρεσε όμως να βρει το πολυπόθητο γκολ και έδωσε την ευκαιρία στην Λίβερπουλ να "αναπνεύσει", με τους παίκτες του Κλοπ να απειλούν και εκείνοι με τα πλασέ των Σαλάχ και Νούνιες (μπλόκαρε ο Λορίς) και το ματς να αποκτάει μία άγρια ομορφιά στη συνέχεια, με γρήγορο ρυθμό και με φάσεις και στις δύο εστίες.

Κερδισμένη ήταν η Τότεναμ, με τα σπιρούνια να συνεχίζουν να παίζουν στα κόκκινα και να βρίσκουν δίχτυα στο 70ο λεπτό, με τον Κουλουσέβσκι (είχε μπει αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα, επιστρέφοντας από τραυματισμό του) να βγάζει κάθετη πάσα στον Κέιν και εκείνον να νικάει τον Άλισον για το 1-2, με το 8ο γκολ της καριέρας του απέναντι στην Λίβερπουλ.

Το γκολ αυτό έδωσε έξτρα ώθηση στους γηπεδούχους που συνέχισαν να ασκούν πίεση και στο 79' άγγιξαν την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Λανγκλέ μέσα από τη μικρή περιοχή έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Κέιν να φεύγει ελάχιστα άουτ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Ντάιερ, Λανγκλέ, Ντέιβις, Έμερσον (69' Ντόχερτι), Μπεντανκούρ, Μπισούμα (88' Μόουρα), Χόιμπιεργκ, Σεσενιόν (69' Κουλουσέβσκι), Πέρισιτς, Κέιν

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ (74' Χέντερσον), Φαμπίνιο, Τιάγκο, Φιρμίνο (74' Τζόουνς), Σαλάχ, Νούνιες (87' Γκόμεζ)

Πηγή: sports24.gr