a

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι που έγινε απόψε στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Επικράτησε με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας χάρη στα γκολ των Κίκο και Σάμπο με πέναλτι, ενώ για τους ερυθρόλευκους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Άδωνη.

Με τη νίκη της αυτή η Κυρία έπιασε την ΑΕΛ στην 6η θέση με 14 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες είναι στην 8η θέση με 13 βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Αρχίζει το ντέρμπι της Αμμοχώστου στο "Αντώνης Παπαδόπουλος"

3' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο από πλάγια, αποκρούει ο Μελίσσας.

7' 1-0 η Ανόρθωση. Κίκο. Πάλι εκτέλεση φάουλ, από πολύ πλάγια θέση αυτή τη φορά. Η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα.

14' Ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα με τον Ζαχαρία Άδωνη με πλασέ από κοντά. Προηγήθηκε κεφαλιά του Κατσικά και ασταθής απόκρουση του Λόρια. Έλεγχος από το VAR για πιθανό οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Μετρά το γκολ. (Αργότερα βγήκε και η γραμμή από το VAR)

18' Πτώση Τολμές στην περιοχή. Έλεγχος της φάσης από το VAR. Δεν υπάρχει κάτι. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

32' Σουτ του Τιάγκο από το ύψος της περιοχής άνω στον Λόρια.

38' Έλεγχος για πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης. Σέντρα του Κίκο η μπάλα κτύπησε στον Άδωνη και εξετάζεται αν έγινε χέρι. Έγινε από τον Άδωνη και δόθηκε πέναλτι από τον διαιτητή ύστερα από On field Review.

42' Σάμπο στην εκτέλεση και σημειώνει το 2-1 για την Ανόρθωση.

5 λεπτά καθυστέρηση

45+2 Ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Φερέιρα δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στο τέρμα και σταμάτησε σε αμυντικό.

45+3 Ευκαιρία και για τη Νέα Σαλαμίνα με το πλασέ του Φελίπε να πηγαίνει μόλις άουτ.

45+4 Σουτ του Ράντονιτς δεν βρίσκει στόχο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48' Δοκάρι η Νέα Σαλαμίνα. Με συρτό δυνατό σουτ του Φράγκου λίγο έξω από την περιοχή.

54' Σουτ του Φερέιρα από πολύ καλή θέση, είναι άστοχο.

58΄ Κεφαλιά του Νινγκά και ενστικτώδης απόκρουση του Μελίσσα. Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση ύστερα από κόρνερ του Πάντσεον.

74' Κεφαλιά του Παϊσίνιο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ δεν βρίκσει στόχο.

79΄ Γύρισμα του Αντωνίου αλλά δεν μπόρεσε ο Νινγκά από καλή θέση να απειλήσει.

80΄ Σουτ οΓουαρίς εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

90΄Ο Μιγκελίτο απο κοντά δεν βρήκε στόχο.

Ανόρθωση(Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Ράντονιτς, Φερέιρα, Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Πάντσεον, Κορρέα, Ιωάννου

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Παρούτης, Γουαρίς, Λάζαρος, Νινγκά, Χαρογιάν, Χριστοφή, Χρυσοστόμου