2

Ανατροπή και έφυγε για «16» η Άιντραχτ που με 2-1 μέσα στη Λισαβόνα μέσα σε 10', έστειλε την Σπόρτινγκ... σπίτι. Ανατροπή πρωτιάς με Χόιμπιεργκ για την Τότεναμ στο 95' (2-1 την Μαρσέιγ).

Τι και αν ήταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι το 62ο λεπτό, τι και αν έφτασε μία ανάσα από τον αποκλεισμό η κάτοχος του Europa League το έκανε και αυτό.

H Άιντραχτ του Όλιβερ Γκλάσνερ με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (62'-72') έκανε σπουδαία ανατροπή με τους Καμάντα - Μουανί για να πάρει σπουδαία πρόκριση μέσα στο Ζοσέ Αλβαλάντε επί της Σπόρτινγκ του Αλεξανδρόπουλου.

Η Σπόρτινγκ του Αμορίμ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτόπ με τον Γκόμες να νικάει με σουτ από κοντά τον Τραπ, ωστόσο η συνέχεια στην επανάληψη δεν ήταν η ανάλογη. Στο 60' ο Κόατες έκανε χέρι με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι, ο τρομερός Καμάντα δεν άφησε το... δώρο να πάει χαμένο για το 1-1 (62').

Έτσι η Άιντραχτ αφού βρήκε το ανέλπιστο 1-1, σε μία στιγμή δέκα λεπτά είδε τον Μαουνί να νικάει τον Ινάσιο και τον Αντάν, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κνάουφ για το 2-1 και να στέλνει την ομάδα του Γκλάσνερ ως δεύτερη στους «16», αφού στο 95' της τα χάλασε ο Χόιμπιεργκ.

Ότι πιάνει γίνεται χρυσός. Φέτος ο Αντόνιο Κόντε έχει βρεθεί μία ανάσα από πολλά στραβοπατήματα, όμως η τύχη κάθε φορά είναι με το μέρος του. Έτσι έγινε και στη Γαλλία απόψε, αν και έχασε νωρίς τον Σον, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο τέλος γλίτωσε και πήρε την πρόκριση με γκολ στο 95'!

Το πρώτο σοκ ήρθε στο 29' όταν ο Σον βγήκε αλλαγή, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπεμπά έστειλε την Μαρσέιγ με 1-0 στα αποδυτήρια νικώντας τον εκπληκτικό μέχρι τότε Λιορίς (45').  Όμως ο Ιταλός ότι πιάνει γίνεται χρυσός. Στο 54ο λεπτό ο Λενγκλέ με υπέροχη κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο άλλο παιχνίδι η Άιντραχτ είχε κάνει την ανατροπή, με τους Άγγλους να βλέπουν το χάρο με τα μάτια τους στο 86', όταν ο Κολάσινατς έχασε εξ επαφής κεφαλιά, όμως...

Όμως η Τότεναμ κατάφερε να κάνει, ότι κάνει πάντα. Ο Χάρι Κέιν έβγαλε στην αντεπίθεση την ομάδα του πάσαρε στον Χόιμπιεργκ και αυτός με ένα τρομερό σουτ (95'), έστειλε την ομάδα του στον έβδομο ουρανό (16) ως πρώτη του 4ου ομίλου, σε μία απίθανη τελευταία αγωνιστική.

Πηγή: sdna.gr