2

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Νάπολι στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου με τα γκολ των Σαλάχ (85') και Νούνιες (90+8'), σε φάσεις που άρχισαν αμφότερες από εκτελέσεις κόρνερ του Τσιμίκα. Πρώτοι στους "16" του Champions League οι παρτενοπέι, δεύτεροι οι ρεντς.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο Άνφιλντ δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ωστόσο ήταν άκρως συναρπαστικό για το φίλαθλο κοινό, με το ματς να παίζεται σε αρκετά υψηλό τέμπο. Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο χορτάρι και μόλις στο 5ο λεπτό άγγιξε το γκολ, με τον Σαλάχ να βγάζει μπαλιά-τρύπα στον Τζόουνς και εκείνον να "τσιμπάει" τη μπάλα προ του Μέρετ, για να τη στείλει σαδιστικά στην πάνω πλευρά των διχτύων.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που άνηκε στους κόκκινους οι παρτενοπέι ισορρόπησαν και προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα κυρίως μέσω του Κβαρατσχέλια, με την καλή στιγμή τους να έρχεται στο 29' με το σουτ του Εντομπελέ που βρήκε τον Άλισον σε ετοιμότητα.

Στο ίδιο λεπτό οι ρεντς είχαν την καλύτερη στιγμή του 45λεπτου, με το πλασέ του Τιάγκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής που υποχρέωσε τον Μέρετ να εκτιναχτεί στη αριστερή γωνία του για να αποκρούσει, ενώ στο 30' ο αρκετά δραστήριος Τζόουνς απείλησε εκ νέου, με την κεφαλιά του (μετά από εντυπωσιακό εναέριο τακουνάκι του Φιρμίνο) να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-0 έμεινε μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα οι δύο ομάδες και ήταν απολύτως δίκαιο, αν κρίνει κάποιος από την ισοπαλία και στις... τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων, τόσο τις συνολικές (3) όσο και σε αυτές εντός εστίας (1), αλλά και το 52%-48% υπέρ των ρεντς στην κατοχή της μπάλας.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μία φάση που "έβαλε φωτιά" στο Άνφιντ, πρώτα σε αυτή των εκδρομέων οπαδών της Νάπολι και έπειτα στο υπόλοιπο γήπεδο. Αυτή έλαβε χώρα στο 53', με τον Έστιγκαρντ να νικάει με κεφαλιά τον Άλισον έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κβαρατσχέλια αλλά μετά τον αρχικό πανηγυρισμό των Ιταλών να ακολουθεί εξονυχιστική εξέταση της φάσης από το VAR για πιθανό οφσάιντ.

Μετά από τέσσερα λεπτά ήταν η σειρά των οπαδών των "ρεντς" να ξεσπάσουν σε ιαχές και ζητωκραυγές, με την τεχνολογία να διαπιστώνει πως ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος για μερικά χιλιοστά και να μη μετράει το γκολ των παρτενοπέι. Λίγα λεπτά μετά (60') η πρωτοπόρος της Serie A άγγιξε ξανά το γκολ, όμως αυτή τη φορά ήταν ο Άλισον εκείνος που σταμάτησε τον Κβαρατσχέλια με απόκρουση.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο, Μίλνερ (48' Έλιοτ), Τιάγκο (73' Νούνιες), Τζόουνς, Σαλάχ, Φιρμινο

ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Έστιγκαρντ, Κιμ, Ολιβέρα, Εντομπελέ, Λομπότκα, Ανγκισά, Πολιτάνο (70' Λοσάνο), Όσιμεν, Κβαρατσχέλια

Ο Άγιαξ έκανε το ελάχιστο δυνατό καθήκον στο "Άιμπροξ" και με το 3-1 επί της Ρέιντζερς εξασφάλισε και τυπικά την 3η θέση του 1ου ομίλου που οδηγεί στο Europa League, αφήνοντας τελευταίους τους Σκοτσέζους.

Ο Άγιαξ περίμενε μόνο τη μαθηματική εξασφάλιση της 3ης θέσης και του Europa League και το έκανε με νίκη 3-1 στη Γλασκώβη απέναντι στη Ρέιντζερς για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League.

Ο "Αίαντας" πέτυχε δύο γκολ πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα χάρη στους Στίβεν Μπέρχαουζ και Μοχάμεντ Κουντούς και πλην μιας καλής στιγμής των Σκοτσέζων ενδιάμεσα, το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των Ολλανδών.

Ο Άλαν Μακγκρέγκορ είχε αρκετή δουλειά αλλά όχι όση στο παιχνίδι του 1ου γύρου, όπου δέχθηκε τέσσερα (αναπάντητα) γκολ. Ο Άγιαξ ήταν ανώτερος και προσπάθησε να αποδείξει ότι η βαθμολογική εικόνα του δεν συνάδει με τις δυνατότητές του.

Ο Κουντούς ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο 2ο μέρος όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο τέλος του αγώνα ο Τζέιμς Τάβερνιερ με πέναλτι και ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο με κοντινό πλασέ διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Οι Ολλανδοί θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στα μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League, απέναντι σε ομάδα που θα τερματίσει στη 2η θέση της διοργάνωσης και οι Σκοτσέζοι αποκλείστηκαν από την Ευρώπη χωρίς βαθμό.

Πηγή: sports24.gr