3

Η Μπάγερν Μονάχου για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν έκανε 6 στα 6 στους ομίλους του Champions League (2-0 την Ίντερ), την ώρα που η Μπαρτσελόνα πέρασε με ντόρτια από την Τσεχία (2-4 την Βικτόρια Πλζεν.)

Όταν μιλάμε για Γερμανούς και ειδικά για Μπάγερν Μονάχου δεν υπάρχουν αδιάφορά παιχνίδια, οι τύποι θέλουν να κερδίζουν ακόμα και στα φιλικά.

Η Ίντερ το πάλεψε για ένα μισάωρο, ωστόσο οι Βαυαροί είχαν ένα επιπλέον κίνητρο να κερδίσουν.

Με το 2-0 έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Champions League που κάνει το 6 στα 6 σε δύο συνεχόμενες σεζόν, με τους Βαυαρούς να μένουν αήττητοι για 34ο παιχνίδι ομίλων (31 νίκες, 3 ισοπαλίες) σε ένα απίθανο σερί που δείχνει τον τρόπο που αντιμετωπίζουν αυτά τα παιχνίδια.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν φουριόζοι, ωστόσο δεν πήραν αυτό που άξιζαν. Στο 10ο λεπτό, ο Μανέ απέκρουσε σαν τερματοφύλακας με τα χέρια το μακρινό σουτ του Μπαρέλα, ωστόσο παρότι ο VAR έστειλε τον διαιτητή να δει την φάση στο βίντεο, το πέναλτι δεν δόθηκε ποτέ.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σπατάλησε χρυσή ευκαιρία για το 0-1 (27’), όταν οι νερατζούρι έσπασαν το τεχνητό οφσάιντ και βγήκαν φάτσα με την κενή εστία, όμως η προβολή του Αργεντινού επιθετικού πέρασε λίγο άουτ.

Η Μπάγερν δεν χρειάστηκε ποτέ να φορτσάρει, δεν χρειάστηκε κιόλας. Από κόρνερ του Κίμιχ και πτώση του Μαρτίνες, ο Παβάρ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 (32’), γκολ που δεν ξεπέρασε ποτέ η Ίντερ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε πολύ, αφού οι δύο προπονητές έκαναν διαχείριση δυνάμεων, μιας και η πρωτιά στον όμιλο είχε κριθεί.

Ακόμα κι έτσι, οι Γερμανοί βρήκαν και δεύτερο γκολ, με φανταστικό τελείωμα του Τσούπο-Μοτίγνκ (72’), ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το παραθυράκι του Ονανά σε ένα γκολ μεγάλης κλάσης που έκανε το τελικό 2-0, αφού στις καθυστερήσεις ο Ούλραϊχ με σπουδαία επέμβαση αρνήθηκε το γκολ της τιμής στον Τζέκο.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Μαζράουι (65’ Μουσιάλα), Παβάρ, Ουπαμεκανό (46’ Ντέιβις), Στάνισιτς, Σάμπιτσερ, Κίμιχ, Γκράβενμπερχ, Μανέ (65’ Γκνάμπρι), Κομάν, Τσούπο-Μοτίνγκ (73’ Τελ).

ΙΝΤΕΡ:  Ονανά, Νταρμιάν, Ντε Φράι (68’ Σκρίνιαρ), Ατσέρμπι, Μπαρέλα (60’ Μχιταριάν), Αϊσλάνι, Μπελανόβα, Γκαλιαρντίνι (60’ Τσαλχάνογλου), Γκόσενς, Μαρτίνες (60’ Τζέκο), Κορέα (68’ Καρμπόνι).

Πηγή: sdna.gr

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Πλζεν με 4-2 στην Τσεχία και είπε αντίο με νίκη στο Champions League. Ο Φεράν Τόρες πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του Τσάβι και από ένα οι Μάρκος Αλόνσο και Πάμπλο Τόρε. Ο Τόμας Χόρι πέτυχε τα δύο γκολ για τους Τσέχους.

Η Μπαρτσελόνα είπε αντίο στο Champions League με ένα άνετο διπλό στην Τσεχία, επικρατώντας της Βικτόρια Πλζεν 2-4. Η ομάδα του Τσάβι τερμάτισε τον όμιλο με επτά βαθμούς και συνεχίζει στο Europa League.

Οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο έκτο λεπτό. Ο Φατί έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, ο Στάνεκ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα αυτή πήρε κατεύθυνση προς την εστία και ο Αλόνσο με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πλζεν έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Τσόρι στο 21ο λεπτό σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πένια. Οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι και πέτυχαν και δεύτερο γκολ πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Ραφίνια με υπέροχη πάσα βρήκε τον Άλμπα και αυτός με το κεφάλι έστρωσε στον Φεράν Τόρες, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και απάντησαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χόρι στο 51ο λεπτό. Η παράβαση ήταν ένα σπρώξιμο του Τορέ μέσα από την περιοχή.

Τρία λεπτά μετά οι μπλαουγκράνα πέτυχαν τρίτο γκολ με δεύτερο προσωπικό γκολ του Φεράν Τόρες. Ο Ισπανός διένυσε λίγα μέτρα και συνδυάστηκε υπέροχα με τον Ραφίνια και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 63ο λεπτό οι Τσέχοι μείωσαν εκ νέου στο σκορ. Ο Βιλκανόβα με ωραία σέντρα βρήκε τον Χόρι από τα αριστερά και αυτός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Καταλανοί αποκατέστησαν την κυριαρχία τους στο 75ο λεπτό. Ο Ραφίνια μοίρασε μια ακόμα ασίστ και ο νεαρός Πάμπλο Τόρε με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Τσέχοι έφτασαν κοντά στο να πετύχουν και τρίτο γκολ, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε ο Γίρκα στο 83' σταμάτησε στο δοκάρι του Πένια. Αυτή ήταν η τελευταία σημαντική στιγμή στο παιχνίδι.

Πλζεν: Στάνεκ, Χόλικ, Χέιντα, Περίκα, Γεμέλκα, Εντιαγέ, Κάλβατς, Ζιρκά, Βιλκανόβα, Πιλάρ, Χόρι.

Μπαρτσελόνα: Πένια, Μπεγερίν, Πικέ, Αλόνσο, Άλμπα, Κεσιέ, Τορέ, Γκάβι, Ραφίνα, Τόρες, Φατί.

Πηγή: sports24.gr