ομονοια μουνιοθ

«Πράσινο βάφτηκε» το μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Ομόνοιας και της Ανόρθωσης, με τους πράσινους να κερδίζουν με 2-0, με σκόρερ τους Μπρούνο Φελίπε και Ανδρόνικο Κακουλλή. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των πρασίνων στον Οκτώβριο, καθώς μέχρι στιγμής μετρούσαν 3 σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Η επιστροφή στις νίκες συνδυαστικέ και με το ντεμπούτο του Γιανίκ Φερέρα στον πάγκο των πρασίνων, για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ομόνοια η Ομόνοια μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, δημιούργησε φάσεις και άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με γκολ του Μπρούνο Φελίππε μετά από ωραία πάσα του Παπουλή. Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση ανέβασε την απόδοση της, έφτιαξε φάσεις, χάνοντας μάλιστα την μεγαλύτερη της με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος σε κενή εστία στο 71ο λεπτό έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά!

Η Κυρία συνέχισε να πιέζει, με την Ομόνοια να χτυπάει στο 80ο λεπτό, όταν ο Μπεζούς με αριστουργηματική μπαλιά βρήκε τον Κακουλή, ο οποίος με «τσίμπημα» της Μπάλας έκανε το 2-0 για τους πράσινους, κλειδώνοντας την νίκη.

Αυτή η νίκη ανέβασε την Ομόνοια στην 8η θέση με 12 βαθμούς, ρίχνοντας την Ανόρθωση στην 9η με 11.

- Ολιγόλεπτη καθυστέρηση στο ντέρμπι, λόγω καπνογόνων.

7:03 Έναρξη αγώνα

3' Μπαλιά του Κίτσου στον Φώτη Παπουλής, ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

5' Αντεπίθεση της Ανόρθωσης, με τον Νιγκά να φεύγει από τα πλάγια, μοίρασε στον Λάζαρο, ο οποίος με την σειρά του έστρωσε στον Ουάρντα, οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο εκτός!

15' Σέντρα του Χαρογιάν, μαζεύει εύκολα ο Ουζόχο.

21' Εκτός περιοχής ο Παπουλής επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

22' Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κασάμα κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα, μοίρασε στον Παπουλή που έπαιξε 1-2 με τον Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό να σουτάρει και τον Λόρια να διώχνει την μπάλα με γροθιές!

28' Ωραία ανάπτυξη για την Ομόνοια, με την μπάλα να φτάνει στον Λέζιακς, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο.

40' Εκτέλεση φάουλ από τον Λάζαρο, πολύ ψηλά η μπάλα.

43' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Ωραία κάθετη μπαλιά του Παπουλή στον Μπρούνο Φελίπε, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0 για τους πράσινους!

'Έναρξη Β' ημιχρόνου

65' Κάθετη του Λάζαρου στον Φερέιρα, ο οποίος με πλάσαρε τον Ουζόχο, με τον Νιγηριανό να πέφτει και να μαζεύει εύκολα.

71' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρωση! Ο Φερέιρα μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή της Ομόνοιας, μοίρασε στον αμαρκάριστο Λάζαρο, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα ψηλά!

Δείτε την φάση: Απίστευτη χαμένη ευκαιρία ο Λάζαρος σε κενή εστία - Ο Μουνιόθ γονάτισε και χτυπούσε το κεφάλι του!

δσ

74' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης, με τον Ανσαριφάρντ να τσιμπάει την μπάλα και τον Μπαϊσίνιο να απομακρύνει την μπάλα πάνω στην γραμμή!

80' Σέντρα του Χριστοφή, την προβολή του Ράντομιτς, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

85' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-0! Εξαιρετική μπαλιά του Μπεζούς στον Κακουλή, ο οποίος κατεβάζει με το στήθος και αμέσως έπιασε το σουτ, νικώντας τον Λόρια για το 2-0!

Ομόνοια(Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Γιούστε, Μπρούνο, Κασάμα, Λοϊζου, Παπουλής, Κίτσος, Λέζιακς,  Ανσαριφάρντ, Κούσουλος, Μίλετιτς

Στον πάγκο: Παναγή, Μάταβζ, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μιξ, Παναγιώτου, Χάμπος, Κακουλλής, Κυριακίδης, Χούπερ, Μπέζους.

Ανόρθωση(Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Πάντσεον , Σάμπο, Ουάρντα, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Νινγκά.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Κορρέα. Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Διαιτητής: Marinelli Livio
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας