ΔΣΔΣ

Παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε και το γκολ που σκόραρε στο 80ο λεπτό, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό Λευκωσίας στο ΓΣΠ, ο οποίος τον ισοφάρισε στο 94ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι για το τελικό 1-1. Η ομάδα του Καταλά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, χωρίς να βρίσκει το γκολ απέναντι στον ανίκητο Ζοέλ Μόλ.

Στο δεύτερο μέρος οι γαλάζιοι ανέβασαν στροφές, και στο 80ο λεπτό μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ, μετά από γκολ του Πίττα με κεφαλιά. Εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε το διπλό η ομάδα της Λεμεσού στο 94ο λεπτό ο Γκεριέρ έφερε τον αγώνα στα ίσα από το σημείο του πέναλτι, το οποίο προήλθε από χέρι του Χάμπου.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας εύκολα την Δόξα με 3-0 στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Ο Αντένον άνοιξε το σκορ, με αυτογκόλ στο 23ο λεπτό, με την κυρία να «ξεμπουκώνει» στο 2ο μέρος, σκοράροντας ακόμα 2 γκόλ με τους Χαρογιάν και Ιωάννου.

Όσον αφορά την βαθμολογία, ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία του να φτάσει τους 17 βαθμούς, όσους έχει και η Πάφος η οποία αύριο αντιμετωπίζει την Ομόνοια. Παράλληλα η Ανόρθωση έφτασε τους 11 βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση. Από την άλλη ο Ολυμπιακός παρά τον βαθμό παρέμεινε στην προτελευταία θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

σδσδσ

Η εξέλιξη των δύο αγώνων:

🔴LIVE: Ολυμπιακός-Απόλλων

5' Η μπάλα στρώθηκε ωραία στον Νταμπό που επιχείρησε το σουτ, με τον Μολ να διώχνει δύσκολα!

6' Νέο συρτό σουτ από τον Ζράντι, λίγο εκτός η μπάλα.

28' Μεγάλη απόκρουση του Μολ μετά από πλασέ του Ντιγκινί

36 Τριπλή πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Τέλος ημιχρόνου πολύ καλύτερος ο Απόλλωνας δεν  κατάφερε να κάνει όμως κάποια από τις φάσεις του γκολ.

Έναρξη Β ημίχρονου

Πρόβλημα με  την  ενδοεπικοινωνία του Βοηθού Χαράλαμπου Γεωργίου

65' Σουτ του Ρέθιο, δύσκολα σε κόρνερ ο Μόλ.

74' Κεφαλιά του Γκεριέρ, λίγο εκτός η μπάλα.

80' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Σέντρα από τον Ογκεντά, την κεφαλιά ο Πίττας για το 0-1!

90+2' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό μετά από χέρι παίκτη του Χάμπου!

90+3 ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Γκεριέρ για το 1-1!

Ολυμπιακός(Γιάννης Πετράκης): Μολ, Μπάρντι, Έσελινγκ, Γκεριέρ, Καρτασιάν, Νάνι, Δόσης, Ευτυχίδης, Πεχλιβάνης, Σάλι, Χέντρικς

Στον πάγκο: Τσάρλς, Πησιάς,Λιασίδης, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Ντεσιρέ, Κα, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Κυριάκου, Κορόμα.

Απόλλων(Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Αρτυματάς, Χαμάς, Ρέσιο, Σαχάρ, Ζράντι, Βα, Ντιγκινί, Νταμπό.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μαυρίας, Αλεσάμι, ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Γιόστεν, Ογκέντα, Κολ, Χάμπος, Χέντι, Πίττας, Ποντικός.

🔴LIVE: Ανόρθωση-Δόξα

23' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-0! Σέντρα από τα πλάγια ο Αντένον, προσπάθησε να απομακρύνει, μπήκε μπροστά από τον Σισόφσκι και έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του!

28' Μπαλιά στον Ουάρντα, ο οποίος επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ, εκτός η μπάλα.

45+ 2  Ο Νιγκά  το ανάποδο ο Σισκόφσκι σε κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου καλύτερη σε γενικές γραμμές   η Ανόρθωση

Έναρξη Β ημιχρόνου

58' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 2-0! Εκτέλεση κόρνερ από τον Λάζαρο, η μπάλα στρώθηκε στον Χάρογια, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0!

80' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 3-0! Σέντρα του Κίκο, ο Ιωάννου την κεφαλιά από κοντά για το 3-0!

Ανόρθωση(Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Παϊσίνιο, Χαρογιάν, Κίκο, Αντωνίου, Πάντσεον, Σαμπό, Λάζαρος, Ουάρντα, Κορέια, Νινγκα

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Δόξα(Ρικάρντο Τσέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Παυλίδης, Βαγιέχο, Στυλιανού.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μεσέν, Τιτζανί, Ιωσηφίδης, Ίντζια, Ρονταγιέγκα, Αμπντουλαχί, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Σόμπτσικ, Μέσκα, Κάργκμπο.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς