2

Η Ντόρτμουντ άφησε πίσω την ήττα στην Bundesliga από την πρωτοπόρο Ουνιόν και επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας του Αννόβερο και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το όνομα του Έντιν Τέρζιτς είναι συνυφασμένο με τη λέξη "νίκη" όταν συμμετέχει σε αγώνα του Κυπέλλου Γερμανίας και αυτό ακριβώς αποδείχτηκε το βράδυ της Τετάρτης (19/10), με την Ντόρτμουντ να επικρατεί με σκορ 2-0 του Αννόβερο εκτός έδρας και τον ίδιο να γράφει ιστορία, πανηγυρίζοντας την έβδομη σερί νίκη του στο DFB Pokal με τους κιτρινόμαυρους (αριθμός ρεκόρ).

Οι Βεστφαλοί είχαν τον τίτλο του φαβορί απέναντι στο Αννόβερο που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας και επιβεβαίωσαν πλήρως αυτό τον χαρακτηρισμό, παίρνοντας την πρόκριση, με το 1-0 να γίνεται στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ του Άρεϊ-Εμπί και το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στο 71ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Μπέλιγχαμ.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης στο Κύπελλο Γερμανίας:

• Φράιμπουργκ - Ζανκτ Πάουλι 1-1 (σε εξέλιξη) (90+4' Γκίντερ / 42' Ντάσνερ)
  • Ανόβερο - Ντόρτμουντ 0-2 (11' αυτ. Αρέι-Εμπί, 71' πεν. Μπέλιγχαμ)
  • Πάντερμπορν - Βέρντερ 2-2 (σε εξέλιξη) (22' Πλάτε, 43' Κόντεχ / 65' Μπιτενκούρ, 84' Βάιζερ)
  • Ζαντχάουζεν - Καρλσρούη 2-2 (σε εξέλιξη) (8' αυτ. Αμπρόζιους, 44' Ζιρόφ / 58' Βάνιτσεκ, 72' Μπρέιθαουπτ)