αποελ

Με τον Γιώργο Εφραίμ να σκοράρει το νικητήριο γκολ του ΑΠΟΕΛ στο 77ο λεπτό, οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να αποδράσουν με διπλό από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας του Ακρίτα Χλώρακας με 1-2.

Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Κρέσπο, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 0-1 με πλασέ από κοντά. Από εκεί το σημείο και έπειτα ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το 69ο λεπτό, όταν ο Ακρίτας ισοφάρισε με πέναλτι του Άμπραχαμ, το οποίο κέρδισε ο Γαβριήλ. Για την συγκεκριμένη φάση οι γαλαζοκίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Η απάντηση της ομάδας του Βλάνταν Μιλόγεβιτς όμως ήρθε 7 λεπτά αργότερα, όταν μετά από κάθετη του Σαρφό, ο Γιώργος Εφραίμ από κοντά έκανε το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι γαλαζοκίτινοι πάντως έχασαν και ευκαιρία να κάνουν το 1-3, με τον Κβιλιτάια να χάνει πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Περντρέου.

Μετά την σημερινή του νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 4η θέση με 12 βαθμούς, όσους έχει και ο Άρης, ο οποίος όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη ο Ακρίτας παρέμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

σδσδ

6' Κόκκινη για τον Ακρίτα! Ο Σαραβάνια ανατρέπει τον Κβιλιτάια, ο οποίος έφευγε για να σκοράρει.

7' Ακυρώνεται η κάρτα! Ο διαιτητής πήγε στο on Field Review μετά την παρέμβαση από το VAR και άλλαξε την απόφαση του δίνοντας του κίτρινη τελικά. Υπήρχε κι άλλος παίκτης του Ακρίτα κοντά στη φάση και κρίθηκε ότι ο σέντερ φορ του ΑΠΟΕΛ δεν θα είχε άμεσα προφανή ευκαιρία επίτευξης τέρματος. Είναι μία φάση που σίγουρα θα συζητηθεί.

8' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση φάουλ από τον Εφραίμ, με την μπάλα να βρίσκει το κάθετο δοκάρι.

20' Κεφαλιά του Σούσιτς από κοντά μετά τη σέντρα του Εφραίμ, πάνω στον Περντρέου η μπάλα.

27' 0-1 το ΑΠΟΕΛ. Σκόρερ ο Κρέσπο με κοντινό πλασέ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό.

σδσδ

32' Αποχωρεί ο Μπερνάρντι με δεμένο γόνατο και κλαίγοντας, αναγκαστική αλλαγή από τον Μπαντία, στη θέση του ο Κόρατς.

45' Αποκρούει ο Πεντρέου το σουτ του Μπλουμ σε κόρνερ.

Ημίχρονο, 0-1 το ΑΠΟΕΛ με το γκολ του Κρέσπο.

Έναρξη Β' ημιχρόνου στην Πάφο

53' Κεφαλιά του Γαβριήλ από κοντά, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

65' Μπήκε ωραία στην περιοχή ο Δώνης από τα πλάγια, επιχείρησε το σουτ, με τον Περντρέου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

68' Πέναλτι γα τον Ακρίτα! Μονομαχία Νταουσβίλι-Γαβριήλ, με τον ποδοσφαιριστή του Ακρίτα να πέφτει και να καταλογίζεται πέναλτι. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση - Πολύ αυστηρή η απόφαση.

70' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Άμπραχαμ!

77' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ 1-2! Κάθετη του Σαρφό στον Εφραίμ, με τον Κύπριο ποδοσφαιριστή αμέσως να επιχειρεί το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο πλεκτό του Περντρέου.

81' Συρτό σουτ του Ραμίρες, η μπάλα περνάει ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χριστοδούλου.

90+4' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Ραμίρες ανέτρεψε τον Σαρφό, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

90+6' Το χάνει ο Κβιλιτάια! Εκτέλεσε, έπεσε σωστά ο Περντρέου, με τον Δώνη να μην μπορεί να νικήσει ξανά τον κίπερ του Ακρίτα από κοντά!

ΟΙ εντεκάδες των δύο ομάδων:

Ακρίτας Χλώρακας(Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους, Μπερνάρντι, Γαβριήλ, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής, Αραούχο

Στον πάγκο: Βισεντίνι, Ονόντι, Κόρατς, Ντράμε, Κονέ, Λίμα, Βασιλείου, Ελ Τζεμιλί, Φουριέλ, Αλεκσίεφ, Ραμίρες, Βάσου

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Χριστοδούλου, Καρό, Φερράρι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Μπλούμ, Ντάλσιο, Σαρφό.

Στον πάγκο: Τσιλιγκίρης, Κίττας, Ντβάλι, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Εντογκαλά, Δώνης.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος