Οι καλές «πτήσεις» τις ΑΕΛ με τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι στον Πάγκο της συνεχίζονται. Μετά την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα την περασμένη αγωνιστική κόντρα στην Ομόνοια, η ομάδα της Λεμεσού τις «ζευγάρωσε» κερδίζοντας και την Καρμιώτισσα με 1-2 στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Η Λεμεσιανή ομάδα έδειξε με το καλημέρα τις προθέσεις της και με καλή εμφάνιση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ομάδας των Πολεμιδιών πήρε γερό προβάδισμα στο πρώτο μέρος με σκόρερ τους Τζάλμα και Παπαφώτη. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Καρμιώτισσα να ψάχνει την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για το τελικό 1-2 με του Ντούμπια στο 69ο λεπτό.

Αυτή η νίκη της ΑΕΛ την ανέβασε από την 12η θέση με 5 βαθμούς στην 8η με 8 βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε καθηλωμένη στην 11η θέση με 7 βαθμούς.

Η βαθμολογία ως έχει με το Ακρίτας-ΑΠΟΕΛ)0-1) σε εξέλιξη:

ερερ

Έναρξη αγώνα

2' Ο Μεντόγεβιτς εντός περιοχής χτύπησε τον Ντούμπια χαμηλά, με τον Αφρικανό να πέφτει ζητώντας πέναλτι. Ο διαιτητής μίλησε με το VAR και έδωσε κίτρινη κάρτα στον Ντούμπια για θέατρο.

12' Γύρισμα στην περιοχή της Καρμιώτισσας, με τον Τσέποβιτς να κάνει την προβολή και τον Κνόμπλοχ να μαζεύει εύκολα.

18' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 0-1! Λάθος πάσα από τον Χατζηβασίλη, κλέψιμο από τον Τζάλμα, ο οποίος με συρτό σουτ νίκησε τον Κνόμπλοχ για το 0-1 της ΑΕΛ!

26' Πολύ καλή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της ΑΕΛ, που βρίσκονται στο γήπεδο.

42' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 0-2! Από την γωνιά του κόρνερ, ο Χούμποτσαν έδιωξε, ο Κοντινέλα έκλεψε, έστρωσε στον Παπαφώτη, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0-2!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

52' Γύρισμα του Ντούμπια, ο Ντούριος την προβολή, με τον Μούριελ να μαζεύει εύκολα.

66' Μπαλιά στον Τσέποβιτς,  ο οποίος καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

69' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 1-2! Ο Ντούμπια από πλάγια έκλεισε προς τα μέσα, επιχείρησε αμέσως το φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Μούριελ για το 1-2!

90+2' Μακρινό σουτ του Σαλάμ, πολύ ψηλά η μπάλα.

90+5' Κεφαλιά του Μαλόνε από κοντά, ο Μούριελ, μαζεύει εύκολα.