2

Η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Τορίνο για τη Serie A, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να διατηρεί ένα σερί 41 αγώνων των "μπιανκονέρι" με γκολ στο Derby della Mole.

Το ημερολόγιο έδειχνε Φεβρουάριο 2008, όταν η Τορίνο κράτησε τη Γιουβέντους για τελευταία φορά στο μηδέν σε Derby della Mole. Ύστερα από 41 παιχνίδια, οι "ταύροι" δεν επανέλαβαν αυτό το κατόρθωμα, αφού ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έδωσε τη νίκη 1-0 στους "μπιανκονέρι" για τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Πρωταγωνιστής δεν ήταν μόνο ο Σέρβος επιθετικός των φιλοξενουμένων, αλλά και ο συμπατριώτης του στο τέρμα των γηπεδούχων. Ο Βάνια Μιλίνκοβιτς Σάβιτς έκανε τριπλή επέμβαση στο 1ο ημίχρονο (η πρώτη σε τετ α τετ με τον Βλάχοβιτς) και στο 2ο μέρος συνέχισε τις επεμβάσεις, κάνοντας τα πάντα για να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του.

Οι παίκτες του Ίβαν Γιούριτς είχε δύο καλές στιγμές στο 2ο ημίχρονο, όμως ο Βόιτσιεχ Σέσνι έκανε το καθήκον του. Μπροστά του είχε τον Λεονάρντο Μπονούτσι, αφού ο Μπρέμερ αποχώρησε τραυματίας και κάτω από έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους της πρώην ομάδας του.

Στο 74ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ της Γιουβέντους, ο Βλάχοβιτς έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, προσφέροντας ηρεμία στη "γηραιά κυρία", ύστερα από την απόσυρση σε ξενοδοχείο λόγω της ήττας στη Χάιφα από τη Μακάμπι στο Champions League.