2

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας μεταξύ της Ένωσης και της Ανόρθωσης στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Την Ένωση έβαλε μπροστά στο σκορ ο  Ντρέκσα, ισοφάρισε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Μπαισίνιο. Ήταν καλύτερη η Ανόρθωση σε όλη την διάρκεια του αγώνα όμως πλήρωσε την αστοχία της.

Αυτό ήταν το 4ο διαδοχικό παιχνίδι που η Ανόρθωση δεν κερδίζει και το 2ο με τον Τσίσκο Μουνιόθ στον πάγκο της ομάδας. Είχαν προηγηθεί η ισοπαλία με τον Ακρίτα και οι δύο ήττες από ΑΕΚ και Απόλλωνα.

Σημαντικός βαθμός για την Ένωση που έφτασε τους 8 έναν λιγότερο από την Ανόρθωση.

Έναρξη αγώνα!

2'  Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Γουαρίς, δυνατό σουτ εκτός περιοχής, κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό και δύσκολα έδιωξε ο Κόστιτς.

12' Μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση, ο Μηνάς Αντωνίου γύρισε την μπάλα ο Νιγκά δεν κατάφερε να σκοράρει.

18' Κεφαλιά του Ιωάννου, έξω.

25΄Σουτ του Ουαρίς, άστοχο.

27' ΓΚΟΛ για την Ένωση στην πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα. Ο Μέρια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντρέκσα με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

35΄Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, σουτ του Γουαρίς, μόλις έξω η μπάλα.

42' Σουτ του Σαμπό σε κόρνερ ο Κόστιτς.

45+1 ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Μπαισίνιο, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κορέιρα.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

49' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Νίγκα! Ο Κορέιρα με την δεύτερη ασιστ του σήμερα γύρισε στον Νίγκα, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

50' Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ στην εξέλιξη της φάσης.

55' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Νιγκά έβαλε την προβολή σε κόρνερ η μπάλα.

56' Κεφαλιά του Νιγκά, πάνω στον τερματοφύλακα της Ένωσης.

74' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Ανόρθωση, κεφαλιά του Ιωάννου δύσκολα ο Κόστιτς.

78' Σουτ του Ιωάννου, έξω.

79' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Νιγκά από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει!

82' Και άλλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, σουτ του Λάζαρου, μόλις έξω.

90+6 Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με τον Κατσιάρη για να κλέψει το παιχνίδι.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Κωνσταντίνου, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Ντρέκσα

1

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Κολωνίας, Λέβι, Κατσιαρής, Βουτσένοβιτς, Γαβριήλ, Λαμί, Βούκσεβιτς

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Νινγκά, Χαρογιάν, Ιωάννου

2

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Λάζαρος, Φερέιρα, Παρούτης, Πάντσεον, Κορρέα

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας