σδσ

Στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο Κόνφερενς Λίγκ και με πρωταγωνιστή τον Βαλεντίν Ρομπέρζ, ο οποίος σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο ΓΣΠ, ο Απόλλωνας κέρδισε την Αλκμάαρ με 1-0 και έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η ομάδα της Λεμεσού φάνηκε συνεπής στο ραντεβού της, νικώντας τους Ολλανδούς στον πιο κρίσιμο αγώνα του ομίλου. Η ομάδα του Καταλά δέχθηκε αφόρητη πίεση, αλλά το γκολ του Ρομπέρζ στο 32ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιόνσεν έφερε τρίποντο χρυσάφι. Μετά την σημερινή νίκη οι γαλάζιοι έφτασαν τους 4 βαθμούς και πλέον ισοβαθμούν με Ντίπρο στην 3η θέση με 4β βαθμούς, η οποία απόψε στις 10 παίζει με την Βαντούζ.

Αναλυτικά η βαθμολογία:
1.
Άλκμααρ 9
2. Ντίνπρο 4
3. Απόλλων 4
4. Βαντούζ 2

Στον άλλο αγώνα που ξεκίνησε επίσης στις 19:45, η ΑΕΚ σε μια ακόμα σπουδαία ευρωπαϊκή της βραδιά για φέτος ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσέ με 2-1 στην Αρένα. Η ομάδα του Όλτρα παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Πέδρο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52ο λεπτό με γκολ πέναλτι του Τρισκόφσκι. Η Τουρκική ομάδα όμως σε μια ανύποπτη φάση κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ναούμ, με τον Μπατσουαγί να κάνει το τελικό 2-1.

Παρά την σημερινή της ήττα η ΑΕΚ, συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στο Κόνφερενς Λίγκ, καθώς η Ντίναμό Κιέβου έβασε από την Ρεν με 1-0 και η βαθμολογία έχει ως εξής.

Έναρξη αγώνα

0.45' Σουτ του Γκιουλέρ, δύσκολα σε κόρνερ ο Πίριτς.

5' Κλέψιμο του Μάμα, σουτ, με τον Άλται να διώχνει σε κόρνερ!

7' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ του Ιβάν Τρισκόφσκι.

16' ΓΚΟΛ γιαγια την Φενέρμπαχτσέ 0-1! Ο Αλιόσκι βγάζει την συρτή σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Πέδρο από κοντά να ανοίγει το σκορ!

22' Κεφαλιά του Ενρίκε από κοντά, μαζεύει ο Πίριτς.

28' Μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ! Γύρισμα του Μπαζόερ από αριστερά στην κενή εστία του Γιοβάνοβιτς, με τον Ρομπέρζ να σταματάει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

32' Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Λίνκολν, ο οποίος αμέσως έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

51' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Άλτμαν ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα της Φενέρ, με τον διαιτητή μέσω του on field review να καταλογίζει την παράβαση!

52' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ιβάν Τρισκόφσκι! Ο Μπαγιντίρ ακούμπησε λίγο την μπάλα, η οποία όμως κατέληξε στο πλεκτό του!

67' Από πλάγια θέση ο Καντίογλου έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πίριτς

78' Πέναλτι για την Φενέρ! Ο Σάμουελ έβγαλε την σέντρα, με την μπάλα να χτυπάει στο ανοικτό χέρι του Ναούμ!

80' ΓΚΟΛ για την Φενέρ 2-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μπατσουαγί για το 2-1!

84' Πέναλτι και για την Φενέρ και κόκκινη κάρτα στον Γκαρθία, ο οποίος έσπρωξε αντίπαλο στην περιοχή του Πίριτς!

85' Το έπιασε ο Πίριτς! Εκτέλεσε δεξιά ο Βαλένσια, με τον Πίριτς να αποκρούει εντυπωσιακά!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Λέδες, Μάμας, Όιερ, Φαράζ, Άλτμαν, Τρισκόφσκι

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Μίκελ, Λόπες, Πονς, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου.

Φενέρμπαχτσε(Ζόρζε Ζεσούς): Άλται, Σάλαι, Γκουστάβο Ενρίκε, Αζίζ, Καντίογλου, Αλιόσκι, Γιουσέκ, Γκουλέρ, Λίνκολν Ενρίκε, Ζοάο Πέδο, Ρόσι.

Στον πάγκο: Ερντουγρούλ, Ιρφάν, Βαλένσια, Ιρφάν Καχβετσί, Σάμουελ, Μπατσουαγί, Κρέσπο, Ντεμίερ, Μορ.

Διαιτητής: Παβέλ Ρατσντόφσκι (Πολωνία)
Α’ βοηθός διαιτητής: Ράντοσλαβ Ριέκα (Πολωνία)
Β’ βοηθός διαιτητής: Άνταμ Κούπσικ (Πολωνία)
Τέταρτος: Παβέλ Μάλετς (Πολωνία)
VAR: Πιότρ Λασίκ (Πολωνία)
AVAR: Παβέλ Πσκιτ (Πολωνία)

🔴LIVE: Απόλλων-Άλκμααρ:

7' ΔΟΚΑΡΙ για την Άλκμααρ! Ο Κέρκεζ έβγαλε την σέντρα, ο Ντε βίτ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

8' Μακρινό σουτ του Κέρκεζ, εκτός η μπάλα.

15' Σέντρα του Κέρκεζ, ο Ντε Βίτ έπιασε την κεφαλιά, χωρίς να απειλεί.

19' Σέντρα του Ντιγκινί, κεφαλιά από τον Γιόστεν, χωρίς να γίνεται επικίνδυνος.

33' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-0! Εκτέλεση κόρνερ για τον Απόλλωνα, με τον Βαλεντίν Ρομπέρζ να έρχεται με φόρα από το δεύτερο δοκάρι, όπου με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0!

43' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, ο Βερχούλστ διώχνει την μπάλα.

​​​​Έναρξη Β' ημιχρόνου

46' Μακρινό σουτ του Όντγκαρντ, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εύκολα.

54' Μακρινό σουτ του Μπάοζερ, εκτός η μπάλα.

Απόλλων(Νταβίντ Καταλά):Γιοβανοβιτς, Καμπράλ, Αρτυματάς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Γιόστεμ, Ντιγκινί, Σαχάρ, Νταμπό

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Ονγκεντά, Κολ, Χέντι, Ζράντι.

Άλκμααρ(Πασκάλ Γιάνσεν):Verhulst, Sugawara, Χατζηδιάκος, Kerkez, Reijnders, Clasie, D. de Wit, Karlsson, Dekker, Bazoer, Beukema

Στον πάγκο: Vindahl Jensen, Westerveld, Odgaard, Koopmeiners, Yusuf Barası, Van Brederode, Lahdo, Buurmeester, De Jong, M. de Wit, Griffith

Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανία)
Α’ βοηθός διαιτητής: Γουόλενμπεργκ Ρασμούσεν (Δανία)
Β’ βοηθός διαιτητής: Τζέσπερ Νταλ (Δανία)
Τέταρτος: Μικέλ Ρέντερ (Δανία)

***Θυμίζουμε ότι στο Conference League δεν υπάρχει VAR, παρά μόνο στον τελικό της διοργάνωσης.