dwdw

Παρά το γεγονός ότι η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι με γκολ του Ντόρεγκαράι, χρειάστηκε να παίξει στην παράταση με την Πέγεια 2014, για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου coca-cola, με σκορ 3-1. Για την Παφιακή ομάδα ισοφάρισε για  το 1-1 της κανονικής διάρκειας, ο Βεσλάτι από τα 11 βήματα στο 45+1.

Με την έναρξη της παράτασης, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη «ξεκούμπωσε» στα πρώτα λεπτά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του στο 92ο λεπτό. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ντόρεγκαράι στο 96ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα η ΕΝΠ είχε εύκολο έργο κόντρα στην Ολυμπιάδα Λυμπιών, την οποία κέρδισε με το εκκωφαντικό 4-1 στο Παραλίμνι. Σκόρερ για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά, οι Μέϊρα, Γιόελ, Ρουσιάς και Βουτσένοβιτς. Για την ομάδα των Λυμπιών μείωσε για το τελικό σκορ ο Λοΐζου  στο 90+3 με πέναλτι.

Ο Α' γύρος του Κυπέλλου Coca - Cola θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί ως ακολούθως:

Τετάρτη, 19.10.2022
17:00 Ακρίτας Χλώρακας– ΑΛΣ Ομόνοια 29Μ (Στέλιο Κυριακίδης)
18:00 Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα (Στάδιο N. Papas Group Aμμόχωστος – Επιστροφή)

Τετάρτη, 26.10.2022
17:00 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – Ανόρθωση (Μακάρειο Στάδιο)

*Η Ομόνοια Λευκωσίας και ο Εθνικός Άχνας που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό και Απόλλων, ΑΕΚ που μαζί με την Ομόνοια, προκρίθηκαν σε φάση ομίλων των Πρωταθλημάτων UEFA, δεν συμμετέχουν στην πρώτη φάση της διοργάνωσης. Επίσης, Άρης, Ολυμπιακός και ΠΟ Ξυλοτύμπου προκρίθηκαν μετά από κλήρωση στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.