ΣΔΔ

Με χρυσό σκόρερ τον Ιώαννη Πίττα στο 65ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να αποδράσει με ένα σπουδαίο διπλό από την Λάρνακα. Νίκησε την Ανόρθωση με 0-1 και ανέβηκε στην κορυφή στην κορυφή της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, όσους έχει και Πάφος.

Σκληρός αγώνας σε όλη την διάρκεια, με την ομάδα της Λεμεσού, να είναι σαφώς ανώτερη σε όλη την διάρκεια, με την Ανόρθωση όμως να δημιουργεί και αυτή με την σειρά της κλασσικές ευκαιρίες.

Η εξέλιξη του αγώνα:

10' Χωρίς φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας.

14' Σέντρα του Ουάρντα προς τον Ουαρίς στο δεύτερο δοκάρι, με το σουτ του όμως να σταματάει σε σώματα.

16' Μακρινό σουτ του Ουαρίς, ο Γιοβάνοβιτς διώχνει δύσκολα με γροθιές!

25' Ο Βα έφυγε ταχύτατα από το κέντρο, ντρίμπλαρε τον Μηνά Αντωνίου, έδωσε αμέσως στον Χέντι, ο οποίος δεν μπόρεσε να προσπεράσει τον Λόρια.

28' Σέντρα του Γιόστεν, ο Πίττας την προβολή, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

41' Τεράστια απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς που κράτησε το μηδέν μετά από κοντινή κεφαλιά του Ουάρντα!

45+1' Συρτό σουτ του Γιόστεν, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

ΣΔ

'Εναρξη Β' ημιχρόνου

63' Ο Βα έδωσε στον Χέντι, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά.

65' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Εκτέλεση κόρνερ από τον Κολ, με τον Πίττα να πιάνει την κεφαλιά για το 0-1!

72' Δοκάρι! Από μακριά ο Ντιγκινί επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

78' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, το οποίο ακυρώθηκε! Μπαλιά στον Πίττα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, με τον διαιτητή να δίνει οφσαιντ.

σδ

Ανόρθωση(Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Κίκο, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Σαμπό, Πάντσεον, Ουάρντα, Ουαρίς, Νινγκά.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Κορέια, Ράντονιτς, Λάζαρος, Φερέιρα, Παρούτης, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Απόλλων(Νταβίντ Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο, Βα, Γιόστεν, Πίττας, Χέντι

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Καμπράλ, Σαχάρ, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Κυριάκου, Ογκεντά, Ζράντι, Πινακάς, Νταμπό, Ντιγκινί.