σδσδ

Η ΑΕΛ έπρεπε να περιμένει 6 αγωνιστικές για να γευτεί την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Νίκησε την Ομόνοια με 1-0 στο Τσίρειο με γκολάρα του Κάσα στο 38ο λεπτό με άπιαστο σουτ. Από την πλευρά της η Ομόνοια δημιούργησε σορεία ευκαιριών, είχε δοκάρι, ενώ αστόχησε από τα 11 βήματα, με τον Μπρούνο Φελίπε. Στα αρνητικά καταγράφεται και ο σοβαρός τραυματισμός του Φαμπιάνο, για τον οποίο περιμένουμε τα νεότερα.

Η σημερινή νίκη της ΑΕΛ την ξεκόλλησε από την τελευταία φάση, ανεβάζοντας την στην 12η με 5 βαθμούς. Από την άλλη η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία της για να κοντέψει ακόμα πιο κοντά στην κορυφή, καθώς παρέμεινε στην 6η θέση με 9 βαθμούς.

2' Κεφαλιά του Τσέποβιτς, η μπάλα φεύγει ψηλά.

8' Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ , με τον Ανσαριφάρντ να μην προλαβαίνει να αγγίξει την μπάλα για λίγο.

9' Βαθιά μπαλιά προς τον Τσέποβιτς, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο εκτός!

15' Ο Παπουλής έβγαλε μόνο τον Μπρούνο, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το πλασέ, το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπέκερ.

17' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπρούνο, με τον Λάνγκ να πιάνει το σουτ εντός περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός. Στην Ομόνοια φώναξαν για παράβαση, σε τράβηγμα σε φανέλα του Ούγγρου αμυντικού.

30' Πέναλτι για την Ομόνοια σε ανατροπή του Φώτη Παπουλή εντός περιοχής από τον Μπάστο!

31' Το χάνει η Ομόνοια! Ο Μπρούνο εκτελεί δεξιά , με τον Μπέκερ να πέφτει σωστά και να το πιάνει!

38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Εκτός περιοχής ο Κάσα έπιασε το σουτ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-0!

41'ΔΟΚΑΡΙ! Ο Λοϊζου βρήκε χώρο, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Μπέκερ.

45+2' Σέντρα του Λέζιακς, η μπάλα περνάει παράλληλα από όλους!

δσδσ

52' Δοκάρι!  Εκτός περιοχής ο Φραντζής έπιασε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο!

54' Ωραία αντεπίθεση για την ΑΕΛ, με τον Τσέποβιτς να να μοιράζει στον Μιραλάς, ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής, δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο, ο οποίος έδιωηξε σε κόρνερ.

56' Πρόβλημα και αλλαγή για τον Φαμπιάνο: «Συναγερμός» στην Ομόνοια για Φαμπιάνο - Χτύπησε στον ώμο και αντικαταστάθηκε (ΦΩΤΟΣ)

57' Μέσα ο Παναγή.

68' Σουτ του Μπάρκερ εκτός περιοχής, έξω.

80' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Η ομάδα της Λεμεσού έφυγε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, με τον Σάντος να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγή!

87' Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ, με τον Μπρούνο να πιάνε το σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μπέκερ, Φραντζής, Τζάλμα, Χάσα, Νταβόρ, Μιραλάς, Τσέποβιτς, Τσιμπόλα, Μπολιβάρ, Σις, Ντα Σίλβα.

Στον πάγκο:  Μεντόγιεβιτς, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Αραούχο, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Μιλιτσεάνου, Πάβλοβιτς, Νεοφύτου, Κοντινέλα.

Ομόνοια(Νίλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μπρούνο, Λοϊζου, Παπουλής, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Γιούστε, Κασάμα, Μπάρκερ, Κίτσος, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Κακουλλής Χούπερ, Μπέζους.