jjj

Παρά την μεγάλη τους προσπάθεια στους αγώνες τους ΑΕΚ και Απόλλων γνώρισαν ήττες σε Κωνσταντινούπολη και Άλκμααρ, στο πλαίσιο αγώνων σε Γιουρόπα και Κόνφερενς Λίγκ.

Στο κατάμεστο, αλλά αφιλόξενο «Σούκρου Σαρατσόγλου» η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από την Φενέρμπαχτσέ χάρις σε γκολ του Μπατσουαγί στο 26ο λεπτό και αυτογκόλ του Ραφαήλ Μάμα στο 79ο. Σε αυτή την δύσκολη έδρα η ομάδα της Λάρνακας έδειξε για ακόμα μια φορά, ότι είναι ένας μαχητικός αντίπαλος στην Ευρώπη. Όσον αφορά τον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ρέν κέρδισε την Ντιναμό Κιέβου με 2-1 στην Γαλλία και η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής:

1. Φενέρμπαχτσέ 7

2. Ρέν 7

3. ΑΕΚ 3

4. Ντιναμό Κιέβου 0

Όσον αφορά τον Απόλλωνα, η ομάδα της Λεμεσού παρά την τεράστια προσπάθεια της ηττήθηκε με 3-2 από την Άλκμααρ στην Ολλανδία. Η ομάδα του Νταβιντ Καταλά βρέθηκε πίσω 2 φορές στο σκορ, με τους Γιόστεν και Καμπράλ να ισοφαρίζουν, ωστόσο μια αδράνεια στην άμυνα της Κυπριακής ομάδας έφερε το τελικό 3-2 με κεφαλιά του Κάρλσον.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς Βαντούς και Ντίνπρο έμειναν στο 2-2, με την βαθμολογία να έχει ως εξής:

Η εξέλιξη του αγώνα:

26' για την Φενέρ 1-0!  Κάθετη του Ρόσι στον Μπατσουαγί, με τον Βέλγο να νικάει τον Πίριτς για το 1-0.

58' Σουτ του Εμρέ, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι της ΑΕΚ!

65' Τεράστια φάση για την ΑΕΚ με τον Φαράζ, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

79' ΓΚΟΛ για την Φενέρ 2-0! Εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της ΑΕΚ, με την μπάλα να χτυπάει στον Μάμα και να καταλήγει στην εστία του Πίριτς!

Φενέρμπαχτσε (Ζ.Ζέσους): Μπαγιντίρ, Ισμαίλ, Ενρίκε Γ., Σάλαϊ, Σάμουελ, Κρέσπο, Ενρίκε Λ. Αλιόσκι, Μορ, Μπατσουαγί, Ρόσι.

Στον πάγκο: Τσετίν, Εγκριμπαγιάτ, Αζίζ, Καντιόγλου, Γκιουλέρ, Βαλένσια, Καχβέτσι, Πέδρο, Ζάτς.

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Σανχούρχο, Μάμας, Λέδες, Φαράζ, Άλτμαν, Λόπες.

Στον πάγκο: Τούμπας, Γκόρντιτς, Γκονζάλες, Τρισκόφσκι, Πονς, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου.

Διαιτητής: Chris Kavanagh

Βοηθοί Διαιτητές: Daniel Cook, Harry Lennard

Τέταρτος Διαιτητής: Robert Jones

VAR: Peter Bankes

AVAR: Jarred Gavan Gillett

🔴LIVE: Αλκμάαρ-Απόλλων

16' ΓΚΟΛ για την Άλκμααρ 1-0! Ο Χατζηδιάκος βρήκε ωραία τον Όντγκαρντ, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Γιοβάνοβις για το 1-0!

19' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Ο Χέντι έβγαλε την σέντρα, ο Πίττας ακούμπησε λίγο την μπάλα, για να έρθει ο Γιόστεν με προβολή να ισοφαρίσει για την ομάδα της χώρας μας στην Ολλανδία!

60' Πέναλτι για την Άλκμααρ! Ο Βούκασιν Γιοβάνοβιτς πάτησε χαμηλά αντίπαλο, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

61' ΓΚΟΛ για την Άλκμααρ 2-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ντε Βίντ.

71' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-2! Ωραία συνεργασία των παικτών του Απόλλωνα, με την μπάλα να στρώνεται στον Καμπράλ, ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής έφερε τον αγώνα στα ίσα!

84' ΓΚΟΛ για την Άλκμααρ 3-2! Σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον Κάρλσον από κοντά με κεφαλιά να κάνει το 3-2!

ΑΖ Αλκμάαρ Verhulst, Beukema, Xατζηδιάκος, Clasie, Dekker, de Wit, Kerkez, Odgaard, Reijnders, Sugawara, van Brederode

Στον πάγκο: Vindahl, Barasi, Bazoer, Buurmeester, De Jong, Μ.de Wit, Karlsson, Koopmeiners, Lahdo, Vanheusden, Westerveld

Απόλλων Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Χαμάς, Αρτυματάς, Βουκάσιν, Ντανίλο, Χάμπος, Γιόστεν, Σαχάρ, Πίττας, Χέντι

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Νταμπό, Βα, Ντιγκινί, Κολ, Ζράντι

Διαιτητής: Rohit Saggi

Βοηθοί Διαιτητές: Geir Isaksen, Morten Jensen

Τέταρτος Διαιτητής: Sivert Øksnes Amland.