σδσδ
Στο γήπεδο: Μιχάλης Τίκκος - Σταύρος Γιάγκου

Απέναντι στην «θρυλική» Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ, η Ομόνοια όχι μόνο κατάφερε να σταθεί όρθια, αλλά έψαξε ακόμα και την νίκη! Οι πράσινοι κοίταξαν στα μάτια την Αγγλική ομάδα, χάνοντας όμως στις λεπτομέρειες με 3-2.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, με την Ομόνοια όμως να ανοίγει το σκορ με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 34ο λεπτό, μετά από αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μπρούνο Φελίππε. Η συνέχεια άνηκε στην Ομόνοια, η οποία έψαξε και 2ο γκολ στο ημίχρονο, το οποίο δεν ήρθε.

Στην επανάληψη ο Έρικ Τεν Χάγκ έκανε τις αλλαγές του, με τους Ράσφορντ και Μαρσιάλ να γυρίζουν τον αγώνα με γκολ στο 53ο και 63ο λεπτό. Ο Ράσφορντ μάλιστα σκόραρε και δεύτερο γκολ στον αγώνα, κάνοντας το 1-3 στο 84ο λεπτό, με την απάντηση της Ομόνοιας να έρχεται ένα λεπτό αργότερα με τον Νικόλα Παναγιώτου, ο οποίος μείωσε για το τελικό 2-3 από ασίστ του Κακουλλή.

Όσον αφορά τον άλλο αγώνα του ομίλου, η Σοσιεδάδ κέρδισε εκτός έδρας την Σέριφ με 2-0 και παρέμεινε στην πρωτοπορία του ομίλου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

6' Συρτό σουτ του Σάντσο, κανένας κίνδυνος για την Ομόνοια.

9' Από πλάγια θέση ο Ρονάντο έκανε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά!

14' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Κριστιάνο να σουτάρει και την μπάλα να χτυπάει σε σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ.

15' Εκτελείται το κόρνερ, με τον Μαρτίνεζ να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

16' Κάθετη πάσα στον Άντονι, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, μοίρασε στον Μπρούνο, ο οποίος έχασε τον βηματισμό του και απώλεσε το κοντρόλ της μπάλας.

17' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι, με τον Μίλετιτς να διώχνει στην συνέχεια. Στην εξέλιξη της φάσης ο διαιτητής έδωσε φάουλ του Κριστιάνο στον Μίλετιτς.

25' Φάουλ σε καλό σημείο για την Μάντσεστερ, με τον Κριστιάνο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

27' ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ Ο ΦΑΜΠΙΑΝΟ! Εκτός περιοχής ο Άντονι επιχείρησε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να παίρνει τροχιά στην εστία της Ομόνοιας, με τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

30' Γύρισμα του Κριστιάνο, με την μπάλα να περνάει μπροστά από την γραμμή τέρματος του Φαμπιάνο. Ευτυχώς δεν ακολουθούσε την φάση αντίπαλος ποδοσφαιριστής.

32' Ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην περιοχή τον Άγγλων, έβγαλε την σέντρα, με τον Νταλότ να διώχνει σε κόρνερ για τους πράσινους.

36' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ 1-0! Κλέψιμο του Μπρούνο στο κέντρο έκανε όλη την διαδρομή, μοίρασε στον αμαρκάριστο Καρίμ Ανσαριφάρντ να σκοράρει!

40' Συνεχίζει να πιέζει η Ομόνοια!

45+1' Μακρινό σουτ του Χάμπου, η μπάλα φεύγει εκτός.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

51' Φάουλ για τους Άγγλους λίγα μέτρα εκτός περιοχής με τον Μπρούνο Φερνάντες. Εκτέλεσε, αλλά ο Φαμπιάνο  σταμάτησε με ευκολία την μπάλα.

53' ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ 1-1! Μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Ράσφορντ να επιχειρεί το σουτ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-1.

55' Εκτός περιοχής ο Έρικσεν επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

57' Σουτ του Άντονι, η μπάλα φεύγει και πάλι λίγο εκτός.

59' O Άντονι και πάλι επιχείρησε το πόδι του, χωρίς να βρίσκει στόχο.

63' ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ 1-2! Εκτός περιοχής ο Μαρσιάλ επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Φαμπιάνο...

77' Σουτ του Λοϊζου εκτός περιοχής, κανένας κίνδυνος για τους Άγγλους.

79' Δοκάρι με Κριστιάνο! Ο Σό μοίρασε στον Ρονάλντο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο!

80' Στην αντεπίθεση η Ομόνοια έφυγε ωραία, ο Χάμπος έδωσε στον Κακουλλή, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά.

83' ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ 1-3! Οι Άγγλοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ρονάλντο από πλάγια θέση επιχείρησε το σουτ, ο Ράσφορντ μπε στην φάση και με σουτ έκανε το 1-3!

85' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-3! Γύρισμα του Κακουλλή, ο Παναγιώτου από κοντά έκανε το 2-3 για την Ομόνοια!

88' Σουτ του Φρέντ, δύσκολη απόκρουση από τον Φαμπιάνο.

90+2' Σουτ του Κριστιάνο, εκτός η μπάλα.

Ομόνοια(Νίλ Λένον): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μιξ, Μπάρκερ, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κίτσος, Παναγιώτου, Μπεζούς, Παπουλής, Λοΐζου, Ζαχαρίου, Κακουλλής.

Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ(Έρικ Ντε Χάγκ): Ντε Χέα, Μαλάσια, Μαρτίνες, Λίντελεφ. Νταλότ, Έρικσεν, Κασεμίρο, Άντονι, Σάντσο, Μπρούνο, Κριστιάνο

Στον πάγκο: Χίτον, Ντουμπράφκα, Μαρσιάλ, Ράσφορντ, Φρεντ, Σο, Πελίστρι, Ελανγκά, Μακτόμιναι, Ικμπάλ, Καρνάτσο

Διαιτητής: João Pinheiro

Βοηθοί Διαιτητές: Bruno Jesus, Luciano Maia

Τέταρτος Διαιτητής: António Nobre

VAR: Luis Godinho