α

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 0-0 στο ΓΣΠ αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες. Το ΑΠΟΕΛ γιατί είχε την υπεροχή στον σημερινό αγώνα και την ΑΕΛ γιατί κατάφερε να πάρει μόλις δύο βαθμούς σε 5 αγώνες.

Ήταν καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ανέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ και έχασε κάποιες ευκαιρίες.

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 8 βαθμούς και η ΑΕΛ στους 2.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Τραυματίστηκε οπαδός της ΑΕΛ από πτώση στην εξέδρα. Εδώ τα νεώτερα

8' Πρώτη ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Δώνης παίρνει κάθετη πάσα από τον Φεράρι και πλασάρει τον εξελθόντα Μούριελ που αποκρούει σε κόρνερ.

Δ

15' Κεφαλιά του Κρέσπο ύστερα από κόρνερ, η μπάλα στην αγκαλιά του Μούριελ.

Εικοσάλεπτο στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ προοδευτικά να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και είναι πιο επιθετικό.

20' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει με δύναμη άουτ.

23' Ο Χάσα κινήθηκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και δέχθηκε κτύπημα από τον Καρώ. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι κι ο βοηθός μετά υπέδειξε οφ σάιντ. Αναμένουμε την ετυμογορία του VAR. Σε θέση οφ σάιντ ο παίκτης της ΑΕΛ στο ξεκίνημα της φάσης.

Α

34' Σουτ ύστερα από πάσα σε φάουλ από τον Σατσιά με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Ολες οι τελικές προσπάθειες μέχρι στιγμής  έγιναν απο το ΑΠΟΕΛ. Η ΑΕΛ προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα, δεν μπορεί ωστόσο να γίνει επικίνδυνη. Είμαστε στο 40ο λεπτό.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ. ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 0-0

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο.

50' Σουτ εκτός περιοχής από τον Δώνη. Κόρνερ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

51' Πίεση του Μπιλοβάρ στον Κβιλιτάια εντός περιοχής, παίζεται λέει ο διαιτητής.

Χωρίς ευκαιρία στο β ημίχρονο. Στα πρώτα 60 λεπτά η ΑΕΛ δεν έχει επιχειρήσει τελική προσπάθεια. Ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής στα 15 πρώτα λεπτά στην επανάληψη.

64' Σουτ του Δώνη από πλάγια θέση στην περιοχή ύστερα από πάσα του Κβιλιτάια. Η μπάλα πάνω από την εστία. Φεύγει ο Δώνης και δίνει τη θέση του στον Μπλουμ.

71' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια με ατομική ενέργεια απέφυγε τον Μπιλοβάρ και έκανε το σουτ, με τον Μούριελ να σώζει την ΑΕΛ.

78' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ στον αγώνα. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τζάλμα από μακρινή απόσταση. Δεν απειλείται ο Μπέλετς.

81' Ο Μπλουμ προλαβαίνει την έξοδο του Μούριελ στη σέντρα του Εφραίμ, άστοχη ωστόσο η κεφαλιά του.

90' Σουτ του Μιλιτσεάνου από καλή θέση. Κόντρα και λίγο έξω η μπάλα.

91' Μακρινό σουτ του Νταβόρ, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπέλετς