Αθλητικά

ΑΕΚ-Ανόρθωση 4-0: Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ με...ΔΥΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ από την Ανόρθωση! (ΒΙΝΤΕΟ)

Κιτρινοπράσινο βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι στην Λάρνακα μεταξύ της ΑΕΚ και της Ανόρθωσης, με την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα να παίρνει την νίκη  με 4-0.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλά τον αγώνα, έχοντας φάσεις για να ανοίξει το σκορ, με την ΑΕΚ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 14ο λεπτό, όταν ο Γκιούρτσκο με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος σκόραρε ακόμα ένα γκολ σε ντέρμπι ΑΕΚ-Ανόρθωση, έκανε το 2-0 στο 45ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Φαράζ.

Λίγες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να βρίσκει το 3ο γκολ από αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν στο 81ο λεπτό. Το τελικό 4-0 για την Ανόρθωση ήταν με αυτογκόλ του Δημήτρη Χριστοφή, όταν η μπάλα κόντραρε πάνω του, μετά από διώξιμο του Λόρια.

2' Ο Ουάρντα βρήκε ωραία τον Νιγκά εντός περιοχής, με τον Αφρικανό να επιχειρεί το σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Πίριτς.

5' Σουτ από τον Νιγκά, νέα απόκρουση από τον Πίριτς.

9' Εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει έξω.

14' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Εκτός περιοχής ο Γκιούρτσκο επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Λόρια για το 1-0!

17' Σουτ του Γουάρις, λίγο εκτός η μπάλα.

43' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Σαμπό «μάζεψε» τα πόδια του Φαράζ, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ιβάν Τρισκόφσκι!

55' Σουτ του Γουάρις, ο Λάζαρος με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς.

81' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-3! Εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα να χτυπά στον Αμπαρτζουμιάν, καταλήγοντας στο πλεκτό!

90+4' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-4! Εκτέλεση κόρνερ, ο Λόρια διώχνει, η μπάλα κοντράρει στον Χριστοφή και καταλήγει στο πλεκτό! Δεύτερο αυτγκόλ για την Ανόρθωση!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Κάσας, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν, Γκιούρτσο, Φαράζ, Τρισκόφσκι

Στον πάγκο: Τούμπας, Μίκελ, Ρόμο, Ραφα Λόπεζ, Γκαρσία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Ασάντε

Ανόρθωση(Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς, Σαμπό, Νίγκα, Χάρογιαν, Πάτσεον, Ιωάννου, Ουάρντα

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Χριστοδουλόπουλος, Εμπραλίτζε, Κάστρο, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης