ΑΕΚ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Κιτρινοπράσινο βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι στην Λάρνακα μεταξύ της ΑΕΚ και της Ανόρθωσης, με την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα να παίρνει την νίκη  με 4-0.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλά τον αγώνα, έχοντας φάσεις για να ανοίξει το σκορ, με την ΑΕΚ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 14ο λεπτό, όταν ο Γκιούρτσκο με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος σκόραρε ακόμα ένα γκολ σε ντέρμπι ΑΕΚ-Ανόρθωση, έκανε το 2-0 στο 45ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Φαράζ.

Λίγες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να βρίσκει το 3ο γκολ από αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν στο 81ο λεπτό. Το τελικό 4-0 για την Ανόρθωση ήταν με αυτογκόλ του Δημήτρη Χριστοφή, όταν η μπάλα κόντραρε πάνω του, μετά από διώξιμο του Λόρια.

2' Ο Ουάρντα βρήκε ωραία τον Νιγκά εντός περιοχής, με τον Αφρικανό να επιχειρεί το σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Πίριτς.

5' Σουτ από τον Νιγκά, νέα απόκρουση από τον Πίριτς.

9' Εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει έξω.

14' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Εκτός περιοχής ο Γκιούρτσκο επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Λόρια για το 1-0!

17' Σουτ του Γουάρις, λίγο εκτός η μπάλα.

43' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Σαμπό «μάζεψε» τα πόδια του Φαράζ, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ιβάν Τρισκόφσκι!

55' Σουτ του Γουάρις, ο Λάζαρος με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς.

81' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-3! Εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα να χτυπά στον Αμπαρτζουμιάν, καταλήγοντας στο πλεκτό!

90+4' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-4! Εκτέλεση κόρνερ, ο Λόρια διώχνει, η μπάλα κοντράρει στον Χριστοφή και καταλήγει στο πλεκτό! Δεύτερο αυτγκόλ για την Ανόρθωση!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Κάσας, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν, Γκιούρτσο, Φαράζ, Τρισκόφσκι

Στον πάγκο: Τούμπας, Μίκελ, Ρόμο, Ραφα Λόπεζ, Γκαρσία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Ασάντε

Ανόρθωση(Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς, Σαμπό, Νίγκα, Χάρογιαν, Πάτσεον, Ιωάννου, Ουάρντα

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Χριστοδουλόπουλος, Εμπραλίτζε, Κάστρο, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης