ΔΣΔ

Δεν ανέδειξε νικητή τελικό το ντέρμπι κορυφής, μεταξύ του Απόλλωνα και της Πάφου στο Τσίρειο, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 1-1. Η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον Ζάϊρο στο 38ο λεπτό, ενώ οι γαλάζιοι ισοφάρισαν με τον Βα στο 65ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα η Ομόνοια, με σκόρερ τους Μπρούνο Φελίπε και Μπέζους νίκησε την Δόξα με 0-2 στην Περιστερώνα, με τους πράσινους να πετυχαίνουν την 2η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πλέον η βαθμολογία, με τον αγώνα της ΑΕΚ με Ανόρθωσης να είναι στο 2-0 έχει ως εξής:

σδ

Δείτε όλα όσα έγιναν στους δύο αγώνες:

🔴LIVE: Απόλλων-Πάφος

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

4' Μακρινό σουτ του Πινακά, έξω.

20' Καμία φάση σε αυτά τα λεπτά του αγώνα.

32' Μακρινό σουτ από τον Γιόστεν, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

34' Συρτό σουτ του Σεμέδο, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

38' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Μπαλιά του Βαλακάρι στον Ζάϊρο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής ανοίγει το σκορ για την Παφιακή ομάδα!

40' Νέα μπαλιά του Βαλακάρι στον Ζάιρο, ο οποίος πλάσαρε τον Δημητρίου, ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

52' Σουτ του Πίττα, εκτός η μπάλα.

55' Νέο σουτ από τον Πίττα, η μπάλα φεύγει ψηλά.

58' Μπαλιά στον Ζάιρο, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

63' Ο Σεμέδο έφυγε τετ-τετ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

65' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Εκτέλεση κόρνερ για τους γαλάζιους, η μπάλα φτάνει στο Βα, ο οποίος από κοντά έφερε τον αγώνα στα ίσα!

Τέλος αγώνα

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων(Νταβίντ Καταλά): Δημητρίου, Μαυρίας, Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο, Βα, Πινακάς, Γιόστεν, Πίττας.

Στον πάγκο: Λοϊζου, Πεϊσότο, Αρτυματάς, Καμπράλ, Σαχάρ, Σπόλιαριτς, Ζράντι, Χάμπος, Ποντικός, Χέντι.

Πάφος(Χένινγκ Μπέργκ): Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ,  Ζαϊρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράκομιρ, Μπαϊριτς.

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Χαραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντίουι, Δημητρίου, Χέσταντ, Mεσάρτ, Μιχαήλ, Ναμέ, Πελάζιο.

🔴LIVE: Δόξα-Ομόνοια

13' Συρτό σουτ του Λοϊζου από πλάγια θέση, με τον Σισκόφσκι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

14' Εξαιρετική ενέργεια και σουτ από τον Βαγιέχο, με την μπάλα να έξυσε το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

18' Ο Μπένι μοίρασε στον Σαντίκ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει εύκολα.

25' Σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα φεύγει εκτός!

33' Σουτ του Ασαμόα, λίγο εκτός η μπάλα.

38' Σέντρα του Λοίζου στον Παπουλή, ο οποίος με ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα λίγο εκτός.

41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Φελίππε, Ανσαριφάρντ και Λέζιακς αντάλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Μπρούνο Φελίππε εντός περιοχής να ανοίγει το σκορ για τους πράσινους!

σδσδ

52' Σουτ του Ασαμόα, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

61' Ωραία ενέργεια από τον Φελίππε, ο Παπουλής από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα ψηλά.

63' Σουτ από τον Φελίπε αυτή την φορά, ο Σισκόφσκι έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

82' Εντός περιοχής ο Σαντίκ έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

84' Σουτ στην κίνηση από τον Κακουλλή, η μπάλα φεύγει λίγο ψηλά.

90' Κόκκινη κάρτα! Ο Αντενόν αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη, μετά από τράβηγμα στον Κακουλλή.

96' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-2! Ο Μπέζους ντρίμπλαρε επιχείρησε το σουτ για το 0-2 των πρασίνων!

Τέλος αγώνα

Δόξα(Ρικάρντο Τσέου): Σικόρσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Κέρλα, Ίλιτς, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Παυλίδης, Βαλλέχο, Στυλιανού

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κάλβο, Τιτζιανί, Ρονταλέγκα, Φαουάζ, Φασουλιώτης, Τρατζέφκσι, Μέσκα, Κάρμπο

Ομόνοια(Νίλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μπρούνο, Λοΐζου, Παπουλής, Λέζιακς, Ανσαριφαρντ, Λανγκ, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Μπάρκερ, Κίτσος, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Κακουλλής, Ν.Κυριακίδης, Χούπερ, Μπέζους.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης