ασα

Πορτογαλία και Ισπανία έδιναν... τελικό στην Μπράγκα για την πρωτιά στο 2ο όμιλο της League A του Nations League. Ο αγώνας έμοιαζε κομμένος και ραμμένος στα μέτρα των γηπεδούχων, όμως στο 88' ήρθε η ψυχρολουσία από τον Άλβαρο Μοράτα, που επανέφερε τη "ρόχα" στην κορυφή, με συνέπεια να πάρει το "εισιτήριο" για τα playoffs.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος σκοπιμότητες και η εικόνα του ευνοούσε τους γηπεδούχους. Η μπάλα βρισκόταν διαρκώς στα πόδια Ισπανών, οι οποίοι όμως όπως και στο παιχνίδι με την Ελβετία προ ημερών, δεν είχαν τι να την κάνουν. Οι καλές στιγμές που δημιούργησαν ήταν ελάχιστες, με τους Πορτογάλους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα και να έχουν δύο καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο.

Ο Λουίς Ενρίκε έριξε στη μάχη τους Σέρχιο Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι, Γέρεμι Πίνο και Νίκο Γουίλιαμς στο 2ο ημίχρονο, έχοντας παρατάξει ένα βασικό σχήμα με αρκετούς αναπληρωματικούς. Η εικόνα δεν άλλαξε όμως, με την Πορτογαλία να μοιάζει πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και να έχει την καλύτερη στιγμή, όταν ο Ουνάι Σιμόν σταμάτησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στο 88ο λεπτό, η Ισπανία "χτύπησε" την Πορτογαλία με το ίδιο νόμισμα. Σε μία αντεπίθεση από δεξιά, ο Ντάνι Καρβαχάλ έκανε υπέροχη ενέργεια και σέντρα, ο Γουίλιαμς με τον... ώμο τροφοδότησε τον Άλβαρο Μοράτα που από κοντά έκανε το 1-0 κι έστειλε τους Ισπανούς για δεύτερο σερί τουρνουά στα τελικά.

Στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού στον ίδιο όμιλο, η Ελβετία έκανε το καθήκον της απέναντι στην Τσεχία στο Σεν Γκάλεν και με το 2-1 άφησε την ομάδα του Γιάροσλαβ Σίλχαβι στην τελευταία θέση που οδηγεί στη League B. Οι Ρέμο Φρόιλερ και Μπριλ Εμπολό πέτυχαν δύο γκολ σε δύο λεπτά στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού και έστρωσαν το δρόμο της παραμονής, παρά τη μείωση του σκορ από τον Πάτρικ Σικ στο 45' και τα δύο δοκάρια των φιλοξενουμένων. Ο Τόμας Βατσλίκ άρχισε βασικός για την Τσεχία, όμως έγινε αλλαγή στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Πορτογαλία - Ισπανία 0-1 (88' Μοράτα)
  • Ελβετία - Τσεχία 2-1 (29' Φρόιλερ, 30' Εμπολό / 45' Σικ)
  • Ιρλανδία - Αρμενία 3-2 (18' Ίγκαν, 52' Ομπαφέμι, 90+1' πέν. Μπρέιντι / 71' Νασιάν, 73' Σπερτσιάν)
  • Ουκρανία - Σκωτία 0-0
  • Ρωσία - Ισραήλ ακυρώθηκε
  • Αλβανία - Ισλανδία 1-1 (35' Λενιάνι / 90+7' Άντερσον)
  • Σουηδία - Σλοβενία 1-1 (42' Φόρσμπεργκ / 28' Σέσκο)
  • Νορβηγία - Σερβία 0-2 (42' Βλάχοβιτς, 54' Μίτροβιτς)
  • Ελλάδα - Βόρεια Ιρλανδία 3-1 (14' Πέλκας, 55' Μασούρας, 80' Μάνταλος / 18' Λέιβερι)
  • Κόσοβο - Κύπρος 5-1 (22' Μούσλια, 45+1' Ρουντάνι, 46' Ρασάνι, 52', 84' Μουρίκι / 81' Ρομπέρζ)