5

Έχει το γκολ ο Μαρίνος Τζιωνής και το φωνάζει με κάθε ευκαιρία. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός σκόραρε τα δύο πιο καθοριστικά τέρμα των τελευταίων παιχνιδιών την Εθνικής μας ομάδας. Πρώτα άνοιξε το σκορ με την Εσθονία στα μπαράζ παραμονής για να έρθει ο Πιέρος να κλειδώσει την νίκη και πριν από λίγες ημέρες σκόραρε το μοναδικό γκολ στην νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος εις βάρος της Ελλάδας.

Δεν ήταν όμως η πρώτη φορά που το έκανε όμως ο Μαρίνος..

Ομόνοια ΑΕΛ 2-1 26/04/21

Κανένας Ομονοιάτης δεν μπορεί να ξεχάσει το γκολ του με την ΑΕΛ, 3 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος την περίοδο 2020-2021 όταν οι πράσινοι εν τέλει κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Ο Μαρίνος πέρασε ως αλλαγή στο 78' λεπτό και στο 90 σκόραρε και χάρισε στην Ομόνοια ένα σπουδαίο τρίποντο ίσως το πιο σημαντικό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ομόνοια - ΑΕΚ 1-0 18/03/21

Άλλο ένα παιχνίδι που ο Μαρίνος έκρινε το αποτέλεσμα ήταν αυτό με την ΑΕΚ, πέρασε στο παιχνίδι στο 64' λεπτό και στο 70 σκόραρε και χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Ομόνοια - Πάφος 2-1 14/12/20

Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός χάρισε την νίκη στην Ομόνοια και στο παιχνίδι με την Πάφο, όταν σκόραρε δύο γκολ ένα σε κάθε ημίχρονο και οι πράσινοι επικράτησαν με 2-1.

Ομόνοια - Ολυμπιακός 2-0 11/04/21

Σφράγισε επίσης τη νίκη για την Ομόνοια με το γκολ στο 90 στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό που ολοκληρώθηκε με 2-0 υπέρ των πρασίνων.

Στην πορεία προς το τίτλο σκόραρε ένα γκολ στην νίκη της Ομόνοιας επί της Καρμιώτισσας με 5-1. Άνοιξε επίσης το σκορ στην νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Πριν αποχωρήσει από την Ομόνοια τον Ιανουάριο του 22 για την Αμερική και την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, ο Μαρίνος σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα με την Φλόρα Ταλίν στη Λευκωσία στις 05/08 το 21.

Επίσης χάρισε την νίκη στην Ομόνοια με το γκολ του εις βάρος της ΑΕΛ στις 22/12/21 και ισοφάρισε προσωρινά στην ήττα της Ομόνοιας από την Δόξα με 2-1, στις 19/12/21.

Στην ίδια ποδοσφαιρική χρονιά σκόραρε δύο γκολ και με την Σπόρτινγκ Κάνσας, ένα στο πρωτάθλημα στην ήττα της ομάδα του με 7-2 από την Πόρτλαντ και ισοφάρισε σε 2-2 σε παιχνίδι κύπελλο της Αμερικανικής ομάδας και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εν τέλει η Σπόρτινγκ Κάνσας πήρε την πρόκριση.