Hdh

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το θρίλερ στην παράταση στον τελικό του SuperCopa (89-83) πανηγυρίζοντας το τρόπαιο, το πρώτο της χρονιάς στην Ισπανία.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά, εκεί όπου η Ρεάλ έτρεξε σερί 15-0, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επέστρεψε για τα καλά στο ματς. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με καλάθι του Τόμπι στα 15.8'' για την λήξη όμως η Ρεάλ έχασε την τελευταία επίθεση και πήγε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την απαραίτητη ψυχραιμία την ώρα που η Μπαρτσελόνα έχασε πολύτιμο χρόνο στο τελευταίο λεπτό ενώ δέχτηκε και ένα αυτοκρατορικό στοπ από τον Ταβάρες. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές του τροπαίου ήταν ο Έντι Ταβάρες με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ έδειξε για ακόμα μία φορά την τεράστια κλάση του με 14 πόντους και 3/7 τρίποντα, όλα σε κρίσιμο σημείο. Στους 19 σταμάτησε ο Μούσα που ήταν για άλλο ένα ματς εξαιρετικός.

Για την Μπαρτσελόνα ο Σανλί έκανε μεγάλη εμφάνιση με 21 πόντους ενώ ο Λαπροβίτολα είχε 12 πόντους με 14 (!) ασίστ.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο ματς όμως ο ρυθμός της έπεσε στα μισά της πρώτης περιόδου, με την Μπαρτσελόνα να εκμεταλλεύεται την εκπληκτική κατάσταση του Σανλί και να μειώνει στο σκορ. Η δεύτερη περίοδος ανήκε καθαρά στους μπλαουγκράνα που άνοιξαν την διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια στο +8, με την Ρεάλ να πληρώνει την αστοχία της από την περιφέρεια (1/9 τρίποντα).

Στην τρίτη περίοδο ο Ντζανάν Μούσα πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και η Ρεάλ Μαδρίτης τρέχοντας σερί 15-0, με τρία μεγάλα τρίποντα του Σέρχιο Γιουλ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να μάλιστα να προσπεράσει (55-49). Η Μπαρτσελόνα φαινόταν να έχει πάθει μπλακ άουτ, να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα πηγαίνοντας σε βιαστικές επιθέσεις.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπι, με την Μπαρτσελόνα να ισορροπεί τα πράγματα αλλά την Ρεάλ να χάνει τον Ρούντι Φερνάντεθ με τραυματισμό στον καρπό. Στα 15.8'' για τη λήξη η Μπαρτσελόνα έφερε το ματς στα ίσα όμως η Ρεάλ δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς με τρίποντο του Ντεκ.

Με 2/3 βολές για την Ρεάλ ξεκίνησε η παράταση (μία από τεχνική ποινή στον Γιασικεβίτσιους και δύο από κερδισμένο φάουλ), με τον Λαπροβίτολα να βάζει την Μπαρτσελόνα εκ νέου μπροστά με τρίποντο. Εκεί μίλησε η ψυχραιμία της Ρεάλ και μία εξαιρετική άμυνα του Ταβάρες που εν τέλει χάρισαν το τρόπαιο στη "Βασίλισσα".

Επιπλέον στον τελικό ανάμεσα στις δύο ομάδες είδαμε να μπαίνει σε εφαρμογή και ο νέος κανονισμός της ACB για την επαναφορά, με στόχο να κάνει το μπάσκετ πιο γρήγορο.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο Ρούντι Φερνάντεθ πήγε στο παρκέ κρατώντας το τρόπαιο του EuroBasket που κατέκτησε η Ισπανία στο Βερολίνο, με τον κόσμο να τον αποθεώνει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 29-37, 55-49, 71-71 (κ.α), 89-83

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Ντεκ 15 (3/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ταβάρες 24 (7/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γιουλ 14 (3), Γιαμπουσελέ 9 (7 ριμπάουντ), Μούσα 19 (7/10 δίποντα), Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Χεζόνια, Ροντρίγκεθ, Πουαριέ 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σατοράνσκι, Λαπροβίτολα 12 (3/8 δίποντα, 14 ασίστ), Τόμπι 9 (1), Κούριτς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 11 (1), Σανλί 21 (8/13 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 8 (4/5 δίποντα), Μαρτίνεθ, Κάλινιτς 8, Αμπρίνες 4