4

Την τρίτη νίκη της καριέρας του στο μονό του Laver Cup πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, συντρίβοντας τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν στο 2ο χρονικά ματς της 1ης ημέρας αγώνων, στο Λονδίνο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, έχασε μόλις τρία games από τον βραχύσωμο Αργεντινό και Νο17 τενίστα του κόσμου, επικρατώντας με 6-2, 6-1, μετά από μόλις 77 λεπτά αγώνα και διπλασίασε τις νίκες της Team Europe, κάνοντας το 2-0 στη σειρά με την Team World.

Ο Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός, έκανε μόλις έξι αβίαστα λάθη σε ολόκληρη την αναμέτρηση, κέρδισε 33/46 πόντους πίσω από το σερβίς του και εκμεταλλευόμενος 5/7 break point ευκαιρίες, ολοκλήρωσε ιδανικά την πρεμιέρα του στο φετινό τουρνουά επίδειξης της O2 Arena.

Το 1-0 για την Team Europe από τον Ρουντ

Νωρίτερα, ο Κάσπερ Ρουντ, είχε επικρατήσει του Τζακ Σοκ στο super tie-break και είχε ανοίξει το σκορ για την Team Europe.

Ο Νορβηγός και Νο2 τενίστας του κόσμου, κέρδισε μετά από 109 λεπτά αγώνα τον έμπειρο Αμερικανό, με 6-4, 5-7, 10-7 και πέτυχε την 2η νίκη της καριέρας του στο Laver Cup, στη 2η εμφάνισή του ever.

Άξιο αναφοράς, το γεγονός, ότι ο Ρουντ είναι ο κορυφαίος τενίστας του φετινού event, με βάση την παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ.

Πηγή: Tennis24