σδσδ

Την 4η της νίκη σε πέντε ματς στο Nations League πανηγύρισε η Ολλανδία, η οποία επικράτησε της Πολωνίας με σκορ 2-0. Νίκη και για το Βέλγιο με 2-1 επί της Ουαλίας.

Τη νίκη κόντρα στην Πολωνία πανηγύρισε η Ολλανδία για την 5η αγωνιστική του Νations League, με τους «Οράνιε» να επικρατούν με σκορ 2-0 και έτσι είναι πολύ κοντά στο να τερματίσουν στην 1η θέση του ομίλου.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ολλανδία, με τον Λουίς Φαν Χαλ να βλέπει τον Κουπμάινερς να μην μπορεί να συνεχίσει στην αναμέτρηση μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Μπεργκχάους να περνάει στη θέση του.
Ωστόσο, αυτό όπως φάνηκε δεν πτόησε καθόλου τους «Οράνιε», με τον Μπλιντ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 12'.

Τελικά, δύο λεπτά μετά (14΄) η Ολλανδία βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ, με τον Kόντι Χάκπο να σκοράρει σε κενή εστία έπειτα από ασίστ του Ντάμφρις για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Στίβεν Μπεργκβάιν να κάνει το ένα-δύο με τον Γιάνσεν και να πλασάρει υπέροχα τον Βόιτσεχ Tσέζνι για το 2-0 στο 60ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου, το Βέλγιο επικράτησε χωρίς πρόβλημα της Ουαλίας με σκορ 2-1, χάρη σε τέρματα του Κέβιν Ντε Μπρόινε και Μίτσι Μπατσουαγί, ενώ το γκολ για τους Ουαλούς σκόραρε ο Κίφερ Μουρ.