Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα σε ισάριθμα ματς στο Nations League, τελικά η Γαλλία τα κατάφερε και πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας της Αυστρίας με σκορ 2-0.

Τέσσερις αναμετρήσεις χωρίς νίκη (δύο ήττες και δύο ισοπαλίες) ήταν πολλές από τη φάνηκε για την Γαλλία, με τους «Τρικολόρ» να επικρατούν της Αυστρίας, η οποία δεν κατάφερε να γίνει καθόλου απειλητική σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με σκορ 2-0, παίρνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο Nations League.

Ωστόσο, ακόμη και με αυτή τη νίκη, η Γαλλία δεν μπορεί να ελπίζει σε μία από τις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου, καθώς μετά τη νίκη της Κροατίας επί της Δανίας οι δύο χώρες «κλείδωσαν» και τις δύο θέσεις.

Οι Γάλλοι ήταν η καλύτερη ομάδα στο ματς και το έδειξαν με το... καλησπέρα, βρίσκοντας μάλιστα και δίχτυα, χωρίς το γκολ ωστόσο να μετρήσει. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Κιλιάν Μπαπέ νίκησε τον Πεντς, όμως βρισκόταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε τη μπάλα, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0 στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ συνέχισε να πιέζει για να βρει το γκολ που θα ανοίξει το σκορ, ωστόσο τα πράγματα δεν πήγαν ακριβώς όπως τα σχεδίαζε. Στο 22΄ ο Ζιλ Κουντέ τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι, με τον Γουίλαμ Σαλίμπα να περνά στο γήπεδο, παίρνοντας θέση στην τριάδα της άμυνας.

Λίγα λεπτά μετά (25΄) η Γαλλία έχασε τεράστια, με τον Μπαπέ να αλλάζει υπέροχα τη μπάλα με τον Ζιρού, ωστόσο ο σούπερ σταρ της Παρί δεν κατάφερε να σουτάρει όπως θα ήθελε, με τον Πεντς να μπλοκάρει εύκολα. Η Αυστρία δεν μπορούσε να αντιδράσει στο παιχνίδι των γηπεδούχων, με τη Γαλλία να φτάνει μία ανάσα από το γκολ στο 35΄ στη μεγαλύτερη φάση του αγώνα. Από μία φάση διαρκείας, έγινε σέντρα στην περιοχή, με τον Τσουαμενί να κάνει ψαλιδάκι, ωστόσο ο Πεντς ήταν ξανά σε ετοιμότητα και κατάφερε να βρει τη μπάλα, η οποία στη συνέχεια βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Γκριεζμάν να νικιέται επίσης στη συνέχεια από τον Αυστριακό τερματοφύλακα.

Τελικά, στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία τα κατάφερε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, εκμεταλλευόμενη ένα λάθος του Σάμπιτσερ. Στο 55΄ ο άσος της Μπάγερν έχασε τη μπάλα στο κέντρο, ο Ζιρού έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση δίνοντας τη μπάλα στον Μπαπέ και αυτός με ένα εξαιρετικό σλάλομ, χωρίς κανείς να μπορεί να τον σταματήσει και ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Πεντς για το 1-0.

Ακόμη και με το σκορ υπέρ τους όμως, οι «Τρικολόρ» δεν πήραν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν να πιέζουν για ένα δεύτερο τέρμα, το οποίο ήρθε από τον Ολιβιέ Ζιρού. O στράικερ της Μίλαν πήρε μία εκπληκτική κεφαλιά από σέντρα του Γκριεζμάν και έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 65ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Κροατία επικράτησε της Δανίας με σκορ 2-1, χάρη σε τέρματα των Σόσα και Μέγιερ, ενώ ο Κρίστιαν Έρικσεν ήταν αυτός που ισοφάρισε προσωρινά για την ομάδα του.