2

Με μία πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι του Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της ομάδας η Εθνική μας κέρδισε την πρωτοπόρο του 2ου ομίλου της 3ης κατηγορίας του Nations League, με 1-0, με το χρυσό γκολ του Μαρίνου Τζιωνή και παραμένει "ζωντανή", στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή της τελευταίας θέσης του ομίλου.

Ήταν η πρώτη νίκη της Εθνικής μας και το δεύτερο παιχνίδι στην διοργάνωση που η Εθνική μας κράτησε ανέπαφη την εστία της, σε αυτό βέβαια βοήθησε ο Κωνσταντίνος Παναγή με την εξαιρετική του παρουσία.

Ντεμπούτο για την Εθνική μας έκανε ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους.

Στην βαθμολογία του ομίλου προηγείται η Ελλάδα με 12 βαθμούς, ακολουθεί το Κόσοβο με 6 και Βόρειος Ιρλανδία και Κύπρος με 5.

Στην τελευταία αγωνιστική η Κύπρος αντιμετωπίζει το Κόσοβο εκτός έδρας και η Ελλάδα με την Βόρειο Ιρλανδία εντός.

Έναρξη στο παιχνίδι!

4' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα, ο Δουβίκας από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπακασέτα, ψηλά έξω.

12' Σουτ του Μπακασέτα από πλάγια θέση, σε κόρνερ ο Παναγή.

16' Σουτ του Μπακασέτα, έξω,

17' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Εθνική μας με τον Λοίζου από κοντά να κάνει το πλασέ με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

18' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Μαρίνο Τζιωνή! Εξαιρετική ασιστ από τον Κάστανο για τον Τζιωνή ο οποίος πλάσαρε τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Δείτε εδώ το ΓΚΟΛ!

20' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα ο Παναγή απόκρουσε εξαιρετικά το πλασέ του Πέλκα.

24' Χάνει ξανά μεγάλη ευκαιρία η Κύπρο! Ο Κάστανος βρήκε τον Πιέρο στην πλάτη της άμυνας, ο Κύπριος επιθετικός έκανε το πλασέ, με τον Βλαχοδήμο να διώχνει σε κόρνερ.

43' Κεφαλιά από τον Πέλκα, στον Παναγή η μπάλα.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

46' Σκόραρε η Εθνική μας, ακυρώθηκε το γκολ για χέρι του Κάστανου.

63' Εξαιρετική άμυνα από τον Ρομπέρζ στο γύρισμα του Μασούρα.

63' Σουτ του Φούντα, ο Παναγή ακούμπησε λίγο την μπάλα η οποία κτύπησε και στο δοκάρι.

72' Λάθος από τον Κάστανο, ο Παναγή κάνει εξαιρετική απόκρουση στο σουτ του Ιωαννίδη και διώχνει σε κόρνερ.

87' Σκοράρει η Ελλάδα, αλλά ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

Κύπρος(Τιμούρ Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου, Κατελάρης, Χάμπος, Πιέρος, Ρομπέρζ, Λοϊζου, Αρτυματάς, Ανδρέου, Τζιωνής, Κάστανος

4

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Καρώ, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Εφραίμ, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα, Κακουλλής

Ελλάδα(Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμο, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο, Τσιμίκα, Σιώπη, Κουρμπέλη, Μασούρα, Μπακασέτα, Πέλκα και Δουβίκα.

Στον πάγκο:  Πασχαλάκης, Μπάρκας, Κυριακόπουλος, Μπουχαλάκης, Αλεξανδρόπουλος, Ρότα, Παπανικολάου, Φούντας, Γούτας, Κουλιεράκης, Ιωαννίδης και Χατζηγιοβάνης.