ασ

Εβδομάδα Εθνικών ομάδων αυτή που διανύουμε, με πολλούς Κύπριους ποδοσφαιριστές να επιστρέφουν στην Κύπρο για τις υποχρεώσεις του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Πάμε να δούμε τι έκαναν όλοι οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

ΝΙΚΟΛΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ: Με τον Νικόλα Ιωάννου να σκοράρει, η Κόμο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο παιχνίδι με αντίπαλο την Σπαλ, όμως λίγο πριν το τέλος ο Εσποσίτο ισοφάρισε σε 3-3, έτσι δεν ήρθε η πρώτη νίκη για την ομάδα του Κύπριου αμυντικού στο πρωτάθλημα 2ης κατηγορίας της Ιταλίας.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΣΤΑΝΟΣ:Ήττα ύστερα από 3 διαδοχικές ισοπαλίες δέχθηκε η Σαλερνίτανα του Γρηγόρη Κάστανου, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

ΠΙΕΡΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΥ: Ο Πιέρος Σωτηρίου πέρασε ως αλλαγή στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης της Χιροσίμα με την Ναγκόγια Γκράμπους. Το 0-0 όμως δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ: Για πρώτη φορά στις 9 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος του Βελγίου, ο Στέλιος Ανδρέου δεν αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο καθώς αποχώρησε στο 80ο πέμπτο λεπτό. Η Σαρλερουά ηττήθηκε από την Βέστερλο με 3-2.

ΦΑΝΟΣ ΚΑΤΕΛΑΡΗΣ: Ως αλλαγή στο ημίχρονο πέρασε στον ισόπαλο αγώνα 2-2 του αγώνα της Οστάνδης με την Σερκλ Μπρυζ, ο Φάνος Κατελάρης.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΙΦΗΣ: Δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού ο Κωνσταντίνος Λαίφης στην νίκη της Σταντάρ Λιέγης επί της Κλαπ Μπριζ με 3-0. Για το λόγο αυτό απουσιάζει το όνομα του από την πρώτη κλήση του Τιμούρ Κετσπάγια.

ΜΑΡΙΝΟΣ ΤΖΙΩΝΗΣ: Πήρε τα πάνω της η Σπόρτινγκ Κάνσας του Μαρίνου Τζιωνή που κέρδισε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι, αυτή την φορά με 4-1 την Μινεσότα στο πρωτάθλημα Αμερικής. Ο Κύπριος επιθετικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 84ο λεπτό.

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΓΚΟΚΙΤΣ Σπουδαία νίκη επί της Σέλτικ πέτυχε η Σεντ Μίρεν του Αλεξάντερ Γκόκιτς με 2-0, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σκοτίας. Ο Κύπριος μέσος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό.

ΑΝΤΟΝΙΟ ΦΩΤΗ: Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην νίκη του Αννόβερο επί της Σαντχάουζεν με 3-2 o Αντόνιο Φώτη.

ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ ΣΙΕΛΗΣ: Δεν αγωνίστηκε ούτε ο Βαλεντίνος Σιέλης στην ισοπαλία 0-0 της Μπουσάν με την Γκίμπο για το πρωτάθλημα δεύτερης κατηγορίας της Ιαπωνίας.