ςες

Η Μόντσα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα από το 40ο λεπτό και πήρε σπουδαία πρώτη νίκη στη Serie A κόντρα στη Γιουβέντους (1-0) με τον Αλέγκρι να βρίσκεται στα... σχοινιά.
Η πρώτη νίκη ήταν επική. Η Μόντσα που μέχρι σήμερα μετρούσε πέντε ήττες και μία ισοπαλία πήρε την μεγαλύτερή της νίκη κόντρα στη Γιουβέντους που παραπαίει. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι μετράει μόλις δύο νίκες σε έξι αγωνιστικές και σήμερα κόντρα στη νεοφώτιστη Μόντσα όλα πήγαν στραβά.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς φάσεις ο Ντι Μαρία έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής καθώς έριξε αγκωνιά σε αντίπαλό του και έφυγε κατευθείαν για τα αποδυτήρια στο 40ο λεπτό. Στην επανάληψη η Μόντσα είχε την κατοχή και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το ότι είχε παίκτη παραπάνω και έτσι μοιραία στο 74' άνοιξε το σκορ.

Ο Κιούρια είδε υπέροχα τον Γίτκιαερ και αυτός με έναν κεραυνό νίκησε τον Περίν για το 1-0 που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και φέρνει τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι σε πολύ δύσκολη θέση στο Τορίνο και την Γιούβε στο -6 από την κορυφή.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν εκείνη την ώρα. Καθάρισε ο Τσίρο. Η Λάτσιο πέρασε εύκολα από την έδρας την νεοφώτιστης Κρεμοζένε και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Οι Ιμόμπιλε και Σάβιτς καθάρισαν για τους αετούς με τον Σέρβο να φτιάχνει το 1-0 στο 7ο λεπτό, τον Τσίρο με πέναλτι να πετυχαίνει το 2-0 στο 21' και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σάβιτς από δημιουργός έγινε εκτελεστής για το 3-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και ο Πέδρο έβγαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε (79') για το 4-0 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος η Φιορεντίνα έβαλε στοπ στο αρνητικό της σερί επικρατόντας με 2-0 της Βερόνα εντός έδρας. Ο Ικονέ μετά από ασίστ του Βενούτι έγραψε το 1-0 στο 13ο λεπτό, ενώ ο Μπιράγκι έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία πριν το ημίχρονο για το 2-0 στο 26'.

Ωστόσο παρά το χαμένο πέναλτι του Μπιράγκι, η Φιορεντίνα κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη χάρη σε γκολ του Γκονζάλεζ στο 90ο λεπτό για το τελικό 2-0 των Βιόλα.