σδσδ

Σε ένα δυνατό αγώνα, όπου είχε στο πλευρό της στον κόσμο της, η Πάφος κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ με 1-0, χάρις το γκολ του Ζάϊρο και ανέβηκε μόνη στην κορυφή, μετά την ισοπαλία του Απόλλωνα με την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος-επιστροφή». Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήρθε στο 76ο λεπτό, όταν ο Ζάιρο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, ο Απόλλωνας έχασε την μεγάλη ευκαιρία που είχε να ανέβει μόνος στην κορυφή με +2 βαθμούς, δεν κατάφερε να κερδίσει την Νέα Σαλαμίνα, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 1-1.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Φελίππε, ενώ ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με τον Δημήτρη Πινακά.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

δσδσ

🔴LIVE: Νέα Σαλαμίνα-Απόλλων

Η εξέλιξη του αγώνα:

-Με καθυστέρηση θα αρχίσει ο αγώνας, λόγω προβλήματος στο VAR.

4' Ωραία κίνηση και σουτ του Σάχαρ εντός περιοχής, αποκρούει ο Κίσσας σταθερά.

8' Σουτ του Πίττα, ο Κίσσας, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

22' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-0! Ο Φελίππε εκτός περιοχής επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Απόλλωνα και να περνάει τη γραμμή σύμφωνα με την υπόδειξη του βοηθού. Αναμένουμε να δούμε αν όντως θα μετρήσει το γκολ

24' Μετράει το ΓΚΟΛ! Το VAR εξέτασε την φάση και μέτρησε το γκολ κανονικά.

32' Σουτ του Χαμάς εντός περιοχής, η μπάλα περνάει ψηλά.

33' Σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον Μάντζεκ να πιάνει την κεφαλιά, χωρίς να βρίσκει στόχο.

37' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Κάθετη στον Γιόστεν, με τον Κατσικά της Νέας Σαλαμίνας να ανατρέπει τον επιθετικό του Απόλλωνα και τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

41' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Πινακάς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Κίσσα να πέφτει στην δεξιά πλευρά!

Έναρξη Β'ημιχρόνου

66' Σουτ του Ρέθιο εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει αρκετά ψηλά.

80' Σουτ του Τιάγκο, η μπάλα φεύγει αρκετά ψηλά.

85' Κόκκινη κάρτα στην Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντιαγκιντέ αποβάλλεται μέσω VAR, με απευθείας κόκκινη κάρτα, για σκληρό φάουλ σε αντίπαλο.

90+2' Γύρισμα του Αλεσάμι στον Μαυρία, ο οποίος ήταν στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα εκτός!

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φραγκος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Τιάγκο, Φελίπε, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Kαλανίδης, Τσίκο, Λιπόμπε, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ, Νικολάου, Φλοριάν, Λέικο, Μαργκάσα, Καλογήρου, Φιάκας

Απόλλων(Νταβίντ Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Πινακάς, Κολ

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Πέιμπερνς, Αρτυματάς, Ογκέντα, Ρέθιο, Καμπράλ, Χάμπος, Αλεσάμι

🔴LIVE: Πάφος-ΑΕΚ

5' Ο Ζάϊρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, με τον Πίριτς να ανατρέπει τον επιθετικό της Πάφου. Στην αρχή ο διαιτητής Χριστοφόρου έδωσε πέναλτι και κίτρινη, αλλά άλλαξε την απόφαση του με την βοήθεια του VAR.

λ΄λ

10' Ο Σεμέδο έφυγε ταχύτατα από το κέντρο, μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, προσπάθησε να μοιράσει στον Ζάϊρο, με τον Κάσας να διώχνει πριν προλάβει να κάνει το σουτ.

19' Μακρινό σουτ για την ΑΕΚ, με τον Άλτμαν, η μπάλα φεύγει ψηλά.

20' Εκτός περιοχής ο Τάνκοβιτς επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

32' Σουτ του Γκιούρτσκο, η μπάλα φεύγει εκτός.

42' Χωρίς φάσεις το τελευταίο δεκάλεπτο.

54' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Εντός περιοχής ο Άλτμαν επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Μπάϊριτς.

55' Ακυρώνει την αρχική του απόφαση ο διαιτητής, καθώς το χέρι του Μπαϊριτς ήταν σε φυσική θέση και σωστά άλλαξε απόφαση.

56' Κεφαλιά του Ζάιρο από πλάγια θέση, μαζεύει εύκολα ο Πίριτς.

61' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Ζάϊρο, με την μπάλα να πιάνει πορεία προς την εστία του Πίριτς, με τον Κάσας να διώχνει στην γραμμή.

67' Η Πάφος σκοράρει με ψαλιδάκι του Ντράγκομιρ, αλλά το γκολ ακυρώνεται, καθώς στην αρχή της φάσης ο Σεμέδο ήταν σε αντικανονική θέση.

76' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0! Εκτέλεση κόρνερ για την Πάφο, με τον Ζάιρο να πετάγεται πιο ψηλά από όλους, όπου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

Πάφος(Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζαϊρο, Ικόκο, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Μπαϊριτς

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Χαραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντίουι, Δημητρίου, Χέσταντ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Ναμέ, Πελάζιο, Μπρούνο

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ολατούτζι, Γιούρτσο, Άλτμαν

Στον πάγκο: Γκόρτιτς, Μίκελ, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Ράφα Λόπες, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου, Κύπρος, Ναούμ, Μάμας, Ασάντε

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης