σδσ

Μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα από το 90' και μετά η Τότεναμ κατέρρευσε και δέχθηκε δυο τέρματα από την Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα, γνωρίζοντας την απογοητευτική ήττα με το τελικό 2-0 από τα «λιοντάρια» στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Τότεναμ πάτησε γκάζι μονάχα στο πρώτο 15λεπτο, άσκησε πίεση, όμως σε καμία περίπτωση δεν παρέμεινε το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο ή δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ με το τσουβάλι. Τα «σπιρούνια» όταν δεν είχαν την κατοχή και οργανώθηκαν στα μετόπισθεν κατάφεραν να έχουν αρκετά κοντά στις γραμμές τους για να μη διατρέξουν ιδιαίτερους κινδύνους, τουλάχιστον μέρι τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Μια κεφαλιά του Ριτσάρλισον από το δεύτερο δοκάρι κι ένα γκολ που ορθά δεν μέτρησε από τον Βραζιλιάνο στο 42' καθώς έφυγε από θέση οφσάιντ για την κάθετη του Κέιν προτού περάσει τον τερματοφύλακα και σκοράρει ήταν οι καλύτερες στιγμές για τους Λονδρέζους. Ο Γιορίς στις καθυστερήσεις αρνήθηκε το γκολ στον Έντουαρντς με τρομερή επέμβαση σε χαμηλό πλασέ στην κορυφαία στιγμή των πρώτων 45 λεπτών.

Ο Έμερσον Ρόγιαλ από δεξιά άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός για τα καρέ της Σπόρτινγκ και στο 49' ο Αδάν απέκρουσε με τα πόδια το μονοκόματο πλασέ του δεξιού φουλ μπακ της Τότεναμ. Η ομάδα του Κόντε όπως ακριβώς και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και με την έναρξη του δευτέρου μέρους επέλεξε να βγει από τ' αποδυτήρια με ενέργεια και τρεξίματα. Μάλιστα άσκησε πίεση από το επιθετικό της τρίτο, με την Σπόρτινγκ να βασίζεται αρκετά στις επικίνδυνες καταστάσεις που θα μπορούσε να προκαλέσει ο Έντουαρντς.

Στο 71' ένα χαμηλό γύρισμα του Πέρισιτς έφυγε ανεκμετάλλευτο, ενώ, ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος έκανε ντεμπούτο στο Τσάμπιονς Λιγκ στο 72ο λεπτό. Ο Σον γι΄ ακόμα ένα ματς έμεινε δίχως γκολ προτού αποχωρήσει με αλλαγή, ο Ριτσάρλισον λίγο αργότερα έχασε μια καλή στιγμή με κεφαλιά και τα πάντα χάθηκαν στο φινάλε για το σύνολο του Κόντε.

Μετά την τρομερή επέμβαση του Γιορίς στο 90' σε αριστερό σουτ του Πέδρο Πόρο, από το κόρνερ ήρθε η κεφαλιά του Παουλίνιο από το πρώτο δοκάρι για το 1-0 των «λιονταριών». Και δεν αρκούσε μονάχα αυτό για τους γηπεδούχους, αφού στις καθυστερήσεις ο Αρτούρ Γκόμες με καταπληκτική προσπάθεια από αριστερά και «ποδιά» στον Έμερσον Ρόγιαλ πλάσαρε ιδανικά για το τελικό 2-0.