Nene

Μετά τον διασυρμό με 4-0 από την Ουντινέζε την προηγούμενη αγωνιστική, η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με σκορ 2-1 της Έμπολι, για την 6η αγωνιστική της Serie A. Μια νίκη που την έφερε εκ νέου στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας, πιάνοντας την Ουντινέζε στους 13 βαθμούς.

Ο Ντιμπάλα στο 17’ άνοιξε το σκορ με φοβερή βολίδα, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο. Η Ρόμα δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το ημίχρονο και στο 43’ ο Μπαντινέλι έκανε το 1-1 με κεφαλιά για την Έμπολι.

Στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο και υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Έιμπραχαμ στο 71ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ρωμαίους, κάνοντας το 2-1. Μάλιστα, συνέβη και ένα απρόοπτο καθώς στον πανηγυρισμό μπούκαρε και ένας οπαδός της Ρόμα και ήταν όλοι μαζί αγκαλιασμένοι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 3-1 και να καθαρίσουν ουσιαστικά το ματς, όταν κέρδισαν πέναλτι στο 77’ αλλά ο Πελεγκρίνι αστόχησε από τα 11 βήματα, με την μπάλα να βρίσκει πρώτο στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ.

Στην συνέχεια η Έμπολι είχε ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν στο 85’ ο Άκπα-Άκπρο είχε δοκάρι. Μάλιστα το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη δυσκολότερο, αφού ο ίδιος παίκτης στο 87’ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα επειδή πήγε με τις τάπες στον Σμόλινγκ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Στις καθυστερήσεις του αγώνα κιόλας ο Μαντί Καμαρά πέρασε ως αλλαγή.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ρόμα να ανεβαίνει στην 4η θέση και στο -1 από την κορυφή, με την Έμπολι να βρίσκεται στα χαμηλά της βαθμολογίας.