ασασ

Το γκολ του Σανχούρχο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ήταν καθοριστικό για την ΑΕΚ, η οποία κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 1-0. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα ήταν σαφώς ανώτερη από τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι είχαν παθητικό ρόλο στον αγώνα.

Αυτή η νίκη της ΑΕΚ είναι η πρώτη της στο πρωτάθλημα, καθώς είχε 1 ισοπαλία και 1 ήττα στις πρώτες δύο αγωνιστικές. Από την άλλη η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς προηγήθηκαν 2 νίκες στις 2 πρώτες αγωνιστικές.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

9' Κάθετη στον Ολατούντζι, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, καθυστέρησε αρκετά να τελειώσει, με την Νέα Σαλαμίνα να τον σταματάει.

28' Σουτ του Φαράζ, η μπάλα φεύγει αρκετά ψηλά.

32' Σουτ του Οφόρι, η μπάλα περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πίριτς!

40΄Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Νικόλα Εγγλέζου μπήκε στην περιοχή, με τον Μάντσεκ να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι!

43' Το έχασε η ΑΕΚ! Ο Μελίσσας νίκησε τον Ιβάν Τρισκόφσκι από τα 11 βήματα!

45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ, με τον Σανχούρχο να πιάνει την κεφαλιά για το 1-0!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

62' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Φαράζ επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μελίσσα, με τον Ελλαδίτη τεχνικό να μαζεύει την μπάλα.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Εγγλέζου, Κάσας, Γκονζάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκουστάβο, Σανχούρχο, Φαράζ, Ολατούντζι, Τρισκόφσκι, Γκιούρτσο.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τόμοβιτς, Ρόμο, Λόπες, Άνχελ Γκαρθία, Πέρε Πονς, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Άλτμαν, Μάμας, Ασάντε.

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Κάτσικας, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Λιμπόμπε, Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ

Στον πάγκο:  Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Σακαλούμπο, Καρλίτος, Φράγκος, Μποτεάκ, Τολεμές, Λέουκο, Μαργκάσα, Καλογήρου, Φιάκας, Άλβες.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς