Σε ένα παιχνίδι, όπου ο Απόλλωνας ήταν σαφώς ανώτερος από την Ομόνοια, με 2 δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι, οι γαλάζιοι της Λεμεσού επικράτησαν της Ομόνοιας με 2-1. Σκόρερ για την ομάδα του Καταλά οι Πίττας και Ζράντι και για την Ομόνοια ο Μπρούνο Φελίππε από τα 11 βήματα.

Στο αγωνιστικό μέρος η Ομόνοια ήταν η ομάδα που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φελίππε. Το πέναλτι το κέρδισε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος στην πρώτη παρουσία ως βασικός έδειξε αρκετά καλά στοιχεία.

Ο Απόλλων από την πλευρά του είχε φάσεις(δοκάρι και απόκρουση στην γραμμή) στο πρώτο μέρος, χωρίς να βρίσκει το τέρμα της ισοφάρισης, χάνοντας πέναλτι μάλιστα στο 46ο λεπτό, όταν από τα 11 βήματα, ο Ιωάννης Πίττας έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής πάντως εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι στο 63ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόλ, νίκησε με κεφαλιά τον Φαμπιάνο για το 1-1.

Κάπου εκεί ο Νταβίντ Καταλά ανακάτωσε την τράπουλα του, ρίχνοντας αρκετούς φρέσκους ποδοσφαιριστές, όπου ένας εξ αυτών ήταν και ο Ζραντι, ο οποίος έγινε ο ήρωας του αγώνα. Συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής των γαλάζιων με ατομική προσπάθεια εκτός περιοχής, επιχείρησε το σουτ, όπου νίκησε τον Φαμπιάνο, γράφοντας το τελικό 2-1!

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στον αγώνα.

11' Πέναλτι για την Ομόνοια! Κάθετη πάσα του Κασάμα στον Ανσαριφάρντ, με τον Βούκασιν Γιοβάνοβιτς να ανατρέπει τον επιθετικό της Ομόνοιας και τον Κροάτη διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

12' Μέσω VΑR εξετάστηκε η φάση και δόθηκε τώρα η παράβαση!

14' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μπρούνο Φελίππε!

17' Σε κακή κατάσταση το γρασίδι στο Τσίρειο

ΔΦΔ

22' Σουτ του Γιόστεν, η μπάλα φεύγει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

23' Μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ, ο Γιοβάνοβιτς μαζεύει εύκολα.

25' Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Κάθετη του Σαχάρ προς τον Πίττα, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το πλασέ, το οποίο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο!

31' Απόκρουση στην γραμμή για την Ομόνοια! Ο Κόλ ντρίμπλαρε στην περιοχή της Ομόνοιας, ξεγέλασε τον Φαμπιάνο, αμέσως πλάσαρε στην κενή εστία, με τον Μάθιους να σταματάει την μπάλα πάνω στην γραμμή!

35' Μακρινό σουτ του Γιόστεν, αρκετά ψηλά η μπάλα.

45' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Σαχάρ στην περιοχή της Ομόνοιας, όπου σε εναέρια μονομαχία, ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι σε ανατροπή επιθετικού του Απόλλωνα από τον Μίλετιτς!

45+1' Το χάνει ο Πίττας! Ο Κύπριος επιθετικός επέλεξε να εκτελέσει στο κέντρο, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά!

αα

52' Συρτό σουτ του Κασάμα, ο Γιοβάνοβιτς εκτινάσσεται, διώχνοντας δύσκολα την μπάλα!

59' Ο Ανσαριφάρντ, μοίρασε στον Μπρούνο,ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά.

60' Σουτ του Μπρούνο, κανένας κίνδυνος.

63' ΓΚΟΛ για τον Απολλωνα 1-1! Εκτέλεση κόρνερ για τον Απόλλωνα με τον Κόλ, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-1!

78' Κεφαλιά του Μίλετιτς, δύσκολη απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς!

83' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-1! Εκτός περιοχής ο Ζράντι επιχείρησε το σουτ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 2-1!

88' Σουτ του Ζράντι, η μπάλα κάπου χτυπάει και σταματάει στο δοκάρι της Ομόνοιας!

Απόλλων(Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Βουκάσιν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Χάμπος, Σαχάρ, Μπα, Γιούστεν, Πίττας

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊσότο, Αρτυματάς, Φιλιώτης, Καμπράλ, Αλεσάμι, Ντανίλο, Ογκέντα, Ρέθιο, Ζράντι, Πινακάς

Ομόνοια(Νίλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέζιακς, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Κασάμα, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Λοϊζου, Μπάρκερ, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Κούσουλος, Μιξ, Χούπερ, Μπεζούς

Διαιτητής: Kolaric Patrik
Α' Βοηθός Διαιτητής: Mihalj Ivan
Β' Βοηθός Διαιτητής: Novosel Kristijan
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος