γκρεισμαν

Ατλέτικο και Πόρτο σημέιωσαν τρία γκολ στις καθυστεήσεις, με εκείνο του Αντουάν Γκριεζμάν στο 90+11' να δίνει τη νίκη 2-1 στους Μαδριλένους για τον 2ο όμιλο του Champions League. Η γκάφα του Λούκας Χραντέτσκι χάρισε στην Μπριζ τη νίκη επί της Λεβερκούζεν.

Η Πόρτο ήταν καλύτερη, είχε τριπλάσιες τελικές προσπάθειες, όμως ηττήθηκε 1-2 από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη σε ένα αδιανόητο φινάλε με τρία γκολ στις καθυστερήσεις! Ο Μάριο Ερμόσο σκόραρε στο 90+2', αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα οι "δράκοι" κέρδισαν πέναλτι και ο Ματέους Ουρίμπε ισοφάρισε. Στην τελευταία φάση του αγώνα όμως, στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε τη νίκη στους "ροχιμπλάνκος" και το "τρίποντο" για την πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Champions League.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, ο Λούκας Χραντέτσκι έκανε μία μεγάλη γκάφα και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη 1-0 στην Μπριζ επί της Λεβερκούζεν στο Βέλγιο.

Πηγή: sports24.gr