Βδβδ

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ πήρε σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Τσέλσι για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Champions League με ήρωα τον Μίσλαβ Όρσιτς, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 1-0 του "Μάκσιμιρ".

Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι τη μπλαζέ συμπεριφορά των Άγγλων, μεταξύ των οποίων και του Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα των "μπλε".

Σε μία αντεπίθεση στο 13ο λεπτό λεπτό, ο Όρσιτς διέσχισε το μισό γήπεδο χωρίς να τον προλάβει ο Ουεσλέ Φοφανά και πλάσαρε υπέροχα τον Κέπα για το 1-0 των γηπεδούχων. Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν σπασμωδική, με μία καλή στιγμή σε φάση όμως που υπήρχε οφσάιντ.

Οι παίκτες του Άντε Τσάτσιτς έφτασαν περισσότερες φορές κοντά στο γκολ, αξιοποιώντας τους χώρους που άφηνε η αρκετά ψηλά στο γήπεδο άμυνα της Τσέλσι. Στο 56', ένα μακρινό σουτ του Στέφαν Ριστόβσκι κατέληξε στο δοκάρι έπειτα από επέμβαση και του Κέπα, ενώ μόνο όταν ο Ζορζίνιο πέρασε στον αγώνα, η μεσαία γραμμή της Τσέλσι άρχισε να λειτουργεί καλύτερα.

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ πάλεψαν για το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο το δοκάρι σε μια περίπτωση του Ρις Τζέιμς και ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς στην εξέλιξη της φάσης κράησαν το 1-0 μέχρι τέλους.