σδσδ

Πήρε το ντέρμπι, έσπασε το αήττητο της Άρσεναλ και… έρχεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ είχε ουσία και λύγισε τους «κανονιέρηδες» (3-1) που ήταν συνολικά ανώτεροι, φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες και πλέον είναι στο -3 από την κορυφή, βάζοντας παράλληλα φωτιά στην Premier League αφού υπάρχει ένα «τρενάκι» με απόσταση έξι βαθμών στις εννιά πρώτες θέσεις.
Ιδανικό ντεμπούτο με γκολ για τον Άντονι με τη Γιουνάιτεντ, σκόραρε δις ο Ράσφορντ, ενώ ο Σακά είχε ισοφαρίσει προσωρινά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων!

Εξαιρετική εκκίνηση στο παιχνίδι με Έρικσεν και Σαλιμπά να απειλούν και η Άρσεναλ να βρίσκει γκολ στο 12ο λεπτό σε ταχύτατη κόντρα με τον Μαρτινέλι, αλλά το τέρμα τελικά να μην μετράει μετά την εξέταση του VAR για φάουλ του Έντεγκααρντ στον Έρικσεν. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό, με τον Ντε Χέα στο 32’ να κάνει μεγάλη επέμβαση σε τελική του Μαρτινέλι και τρία λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεντ βρήκε το προβάδισμα με τον Άντονι να σκοράρει με άψογο πλασέ στο ντεμπούτο του για το 1-0, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος κύλησε με την Άρσεναλ όχι απλά να ελέγχει τον ρυθμό, αλλά να απειλεί κιόλας. Έντεγκααρντ και Σακά δεν κατάφεραν στο 52’ σε διπλή φάση να σκοράρουν, ενώ ο δεύτερος είχε δοκάρι τρία λεπτά αργότερα. Τελικά, στο 60ο λεπτό η υπεροχή της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα μετουσιώθηκε σε γκολ, αφού ο Ντε Χέα και οι αμυντικοί του δεν είχαν καλή συνεννόηση και ο Σακά με ένα απλό πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.
H χαρά των φιλοξενούμενων, πάντως, δεν κράτησε πολύ με τον Τεν Χάαγκ να εκμεταλλεύεται το γεγονός πως η άμυνά τους έπαιζε αρκετά ψηλά στο γήπεδο. Χτύπησε δις με τον Ράσφορντ, αρχικά στο 66’ με πλασέ που κόντραρε και στον Σαλιμπά και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Ράμσντεϊλ και στη συνέχεια ξανά ο Άγγλος φορ ήταν εκεί για να γράψει το 3-1 στο 75’. Ένα σκορ που δεν άλλαξε ως το φινάλε, παρότι οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να φτιάξουν κάτι καλό και να μειώσουν, ωστόσο οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σωστά και δεν τους επέτρεψαν να μπουν εκ νέου στο ματς.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο (3/9)
Έβερτον-Λίβερπουλ 0-0
Γουλβς-Σαουθάμπτον 1-0
(45+1' Ποντένσε)
Μπρέντφορντ-Λιντς 5-2
(30’ πέν., 43’, 58’ Τόνι, 80’ Εμπομό, 90+1’ Γουισά – 45+1’ Σινιστέρα, 79’ Ρόκα)
Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 0-0
Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπόρνμουθ 2-3
(33' Κουγιατέ, 45+2' πέν. Τζόνσον - 51' Μπίλινγκ, 63' Σολάνκε, 87' Άντονι)Τότεναμ-Φούλαμ 2-1
(40’ Χόιμπιεργκ, 75’ Κέιν – 83’ Μίτροβιτς)
Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 2-1
(76' Τσίλγουελ, 88' Χάβερτς - 62' Αντόνιο)
Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Σίτι 1-1