1

Η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε την ανατροπή απέναντι στη Νιούκαστλ χάρη στον Φάμπιο Καρβάλιο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και έσωσε τους βαθμούς της νίκης 2-1 στην 5η αγωνιστική της Premier League.

Ο Γιούργκεν Κλοπ φώναζε για τις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων, αφού η Νιούκαστλ προσπαθούσε διαρκώς να ροκανίσει χρόνο. Το κόρνερ από δεξιά ήταν έτοιμο να εκτελεστεί, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων δεν ήταν έτοιμοι. Αντιθέτως, ο Μοχάμεντ Σαλάχ ήταν επίμονος, ο Φάμπιο Καρβάλιος έξυπνος για να επιλέξει ένα γυριστό αντί για να κοντρολάρει και η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, παίρνοντας τη νίκη 2-1 στο "Άνφιλντ".

Τίποτα δεν προμήνυσε αυτό το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια ορμή σε σχέση με την εννιάρα προ ημερών απέναντι στην Μπόρνμουθ, ενώ η Νιούκαστλ έπαιξε καλύτερη άμυνα. Μάλιστα, στο ντεμπούτο του, ο Αλεξάντερ Ίσακ έκανε το 1-0 στο 38ο λεπτό και πάγωσε την κόκκινη πλευρά του Μέρσεϊσαϊντ.

Ο προσανατολισμός των φιλοξενουμένων ήταν σαφής και το μόνο που απέμενε για τον Κλοπ ήταν να βρει τρόπο να ξεκλειδώσει την αμυντική λειτουργία τους. Το κατάφερε αρχικά σε μία κόντρα με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 60', όμως δεν αρκούσε.

Η τριπλή αλλαγή του 71ου λεπτού περιελάμβανε τον Κώστα Τσιμίκα, αλλά κυρίως τον Καρβάλιο, τον μοναδικό επιθετικογενή ποδοσφαιριστή στον πάγκο. Η δράση μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Νιούκαστλ και στις καθυστερήσεων των καθυστερήσεων ο 20χρονος Πορτογάλος έγραψε κι αυτός το όνομά του στο βιβλίο των ηρώων της Λίβερπουλ.

Ο Έρλινγκ Χάλαντ σημείωσε χατ τρικ σε δεύτερο σερί παιχνίδι κι η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 6-0 της Νότιγχαμ για την 5η αγωνιστική της Premier League. Η Άρσεναλ παραμένει πρωτοπόρος έπειτα από τη νίκη επί της Άστον Βίλα.

Ο Έρλινγκ Χάλαντ αποδεικνύει κάθε αγωνιστική πως δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα να διαλύσει τις αντίπαλες εστίες ούτε στην Premier League. Ο Νορβηγός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ για τη Μάντσεστερ Σίτι στη νίκη 6-0 επί της Νότιγχαμ για την 5η αγωνιστική κι έφτασε τα δύο σερί και συνολικά τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Χάλαντ αγωνίστηκε με συμπαραστάτη τον Χουλιάν Άλβαρες στο βασικό σχήμα και πήγαινε πάντα στην κατάλληλη θέση είτε για να υποδεχθεί πάσα είτε για να σουτάρει. Σε μία τέτοια περίπτωση στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ από ασίστ του Φιλ Φόντεν, ενώ στο 23' πήρε το ριμπάουντ από κόψιμο των αμυντικών της Φόρεστ για να κάνει το 2-0 σε κενή εστία. Στο 38ο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά έπειτα από ενάεριο συνδυασμό συμπαικτών του έκανε το 3-0 κι έγινε ο παίκτης που σημειώνει τα περισσότερα γκολ (9) στα πρώτα πέντε παιχνίδια του στην Premier League και ο παίκτης που φτάνει πιο γρήγορα τα δύο χατ τρικ.

Ο υπόλοιπος αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Φόρεστ να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Στιβ Κούπερ κράτησε τον Τζέσε Λίνγκαρντ στον πάγκο, έδωσε ντεμπούτο στον Ρενάν Λόντι, όμως τίποτε δεν βγήκε στους φιλοξενούμενους. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα δύο γκολ στο 2ο μέρος με τους Ζοάο Κανσέλο και Άλβαρες (δύο φορές), φτάνοντας στο τελικό 6-0.

Στην κορυφή της βαθμολογίας πάντως δεν βρίσκονται οι "πολίτες", αλλά η Άρσεναλ, η οποία πήρε δύσκολη νίκη με 2-1 επί της Άστον Βίλα στο Λονδίνο. Οι "κανονιέρηδες" ήταν ανώτεροι, όμως με εξαίρεση το γκολ του Γκαμπριέλ Ζεζούς (κι αυτό από ριμπάουντ) δεν κατάφερναν να νικήσουν τον Εμιλιάνο Μαρτίνες. Στο 74' ο Ντόουγκλας Λουίζ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και λάθος του Άαρον Ράμσντεϊλ και όλα έδειχναν να καταρρεύουν για τους Λονδρέζους, όμως ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και διατήρησε το απόλυτο νικών για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα.

Πηγή: sports24.gr