Hdhd

Με τις ρεβάνς των playoffs της Τετάρτης οριστικοποιήθηκαν τα τρία τελευταία εισιτήρια για τους ομίλους του Champions League. Η Κοπεγχάγη έμεινε όρθια στην Τραπεζούντα, κράτησε το 0-0 (2-1 συν. σκορ) κόντρα στην Τράμπζονσπορ και έτσι ο Κάρλος Ζέκα είναι αυτός που περνάει στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση αντί της ομάδας των Μπακασέτα και Σιώπη που συνεχίζει στους ομίλους του Europa League.

Στο πρώτο μέρος, η Τραμπζονσπόρ ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όπως και τις καλύτερες στιγμές, όμως δεν μπορούσε να βρει το γκολ που έψαχνε.

Η ομάδα του Σιώπη αύξησε στο δεύτερο 45λεπτο ακόμη περισσότερο την πίεσή της, με τους φιλοξενουμένους να είναι βέβαια καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν. Μάλιστα, ο προπονητής των γηπεδούχων επιστράτευσε τον τραυματία Τάσο Μπακασέτα για τα τελευταία δέκα λεπτά. Ωστόσο, το 0-0 έμεινε έως το φινάλε, παρά τα δύο δυνατά σουτ του 29χρονου Έλληνα μέσου.

Πέρασε με Τσόλακ η Ρέιντζερς

Στους ομίλους του Champions League προκρίθηκε και η Ρέιντζερς, η οποία πήρε το διπλό στην έδρα της Αϊντχόφεν με 1-0, ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει 2-2.

Η Ρέιντζερς κράτησε το μηδέν στο πρώτο μέρος και μπόρεσε στο 60 λεπτό να πάρει το προβάδισμα. Σκόρερ του 1-0 των Σκοτσέζων ήταν ο συνήθης ύποπτος. Ο Τίλμαν πίεσε ψηλά και έκλεψε, από τα δεξιά γύρισε προς τον Αντόνιο Τσόλακ, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ολλανδοί πίεσαν προσπαθώντας να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο αυτό δεν συνέβη ποτέ και οι Σκοτσέζοι πήραν το εισιτήριο για τους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.