αποελ

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλύτερο από την Djurgårdens στο ΓΣΠ, επικράτησε με 3-2, όμως η πρόκριση χάθηκε στην Σουηδία στην "tele2 arena" εκεί όπου η Djurgårdens  κέρδισε με 3-0 και με συνολικό σκορ 5-3 πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Ήταν μακράν καλύτερο το ΑΠΟΕΛ και ευτύχισε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 2-0 με τα γκολ των Μάγκλιτσα και Μπλουμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Djurgårdens, μείωσε στο σκορ με τον Άντερσον και το ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα με τον Μαρκίνιος. Ο Ασόρο στην αντεπίθεση στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-2.

Οι Σουηδοί πήραν την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε Ευρωπαϊκό όμιλο.

Έναρξη στο παιχνίδι!

2' Εξαιρετική μπαλιά του Σαρφό, ο Μπλούμ κατεβάζει την μπάλα, ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν καλό.

7' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ με τον Άντον Μάγκλιτσα! Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρώ με προβολή σημάδεψε το δοκάρι, και ο Κροάτης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

8' Σουτ του Ντάλσιο, άστοχο.

18' Πτώση του Ντονγκαλά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, "τίποτα" από τον Ισραηλινό ρεφ.

18' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, η Σουηδική ομάδα έχασε την μπάλα, ο Εντογκαλά έκανε το πλασέ, πάνω στον Zetterström.

23' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπλούμ! Εξαιρετικό γκολ από τον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ.

31' Κεφαλιά του Μπλουμ πάνω στον  Zetterström.

33' Μπαλιά προς το μέρος του Μπλουμ, δεν κατάφερε να κατεβάσει την μπάλα.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

58' Ο Μάγκλιτσα προσπάθησε για την κεφαλιά, δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

60' Κράτησε για λίγα λεπτά την μπάλα η Σουηδική ομάδα δοκίμασε κάποια σουτ, κανένας κίνδυνος για την άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

65' Πολύ καλή στιγμή για την Djurgårdens, ο Wikheim έκανε το σουτ, μόλις έξω.

67' Σουτ του Ντάλσιο, σε σώματα.

69' ΓΚΟΛ για την  Djurgårdens, με ωραίο πλασέ του  Andersson στην πρώτη τελική των Σουηδών στον στόχο.

74' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος! Εξαιρετική μπαλιά του Σαρφό, με τον Βραζιλιάνο να βάζει το πόδι και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα!

82' Πλασέ του Μπλουμ, άστοχο.

90+1 ΓΚΟΛ για την Σουηδική ομάδα, ο Ασόρο έτρεξε σε κενό γήπεδο στην αντεπίθεση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

90+6 Ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Έχουν πέσει και αντικείμενα στο γήπεδο.